اسباب بازی های آموزشی

فواید ماشین بازی برای کودکان چیست؟ 5 نکته مهم ماشین بازی کودک که باید بدانید!

فواید ماشین بازی برای کودکان چیست؟ 5 نکته مهم ماشین بازی کودک که باید بدانید!

یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین بازی‌های دوران کودکی‌مان، ماشین بازی و عروسک بازی بود. گاهی هم با دوستانمان در کوچه و پارک محله مشغول توپ‌بازی و دوچرخه‌سواری بودیم. همین بازی‌های ساده فردی و گروهی که هنوز هم بین کودکان محبوب است، تأثیرات مثبت خوبی در رشد آن‌ها، تقویت برخی مهارت‌ها و البته استعداد یادگیری‌شان دارد.
به همین خاطر در این مقاله کمی درباره فواید ماشین بازی صحبت کردیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

یادگیری قوانین ساده شهروندی

اولین فایده بازی با ماشین که شاید خیلی هم مورد توجهتان قرار نگرفته، آموزش قوانین ساده اجتماعی به کودک است.
شاید کودکان در دنیای بازی خودشان درگیر رعایت قوانین نباشند و فقط بخواهند با ماشین دوستانشان مسابقه بدهند، ولی قوانین ساده‌ای مانند توقف پشت چراغ قرمز، ایستادن در مسیر تقاطع و راه‌دادن به عابر پیاده ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین چیزهایی است که آن‌ها با ماشین‌بازی یاد خواهند گرفت.

تقویت مهارت های مهم با ماشین بازی

بازی کودک با ماشین های اسباب بازی کوچولو

تقویت مهارت‌های کودک دومین فایده بازی با ماشین است. زمانی که کودک به‌تنهایی مشغول بازی است، باید برای خودش سناریو داشته باشد و مسیر بازی را دنبال کند. همین مورد کوچک و شاید پیش‌پاافتاده تأثیر مهمی در پرورش و بهبود قدرت خلاقیت و پروسه فکرکردن کودک دارد.
از آن طرف ماشین‌بازی گروهی با همسالان هم مهارت‌هایی مانند احساس مسئولیت، تصمیم‌گرفتن، بازی دوستانه و درک‌کردن همسالان را در کودک پرورش می‌دهد. البته در همین بازی ساده و کوچک باید حواستان به نکات متعدد و مختلفی باشد. مثلاً اگر در بازی دعوایشان شد، طرف کسی را نگیرید و اجازه دهید تا خودشان مشکل را حل کنند. اگر هم رفتار خشونت‌آمیز نشان دادند، تنبیه مناسبی مانند محرومیت از بازی یا دیگر نکاتی که روان‌شناسان کودک مناسب می‌دانند، را انجام دهید.

اجتماعی شدن کودک از مهم‌ترین فواید ماشین بازی

اجتماعی شدن هم از دیگر فواید ماشین بازی است. کودک معمولاً تا سن سه‌سالگی هنوز درک درستی از دوستی ندارد و تنها به والدینش اعتماد می‌کند. از سه‌سالگی به بعد کم‌کم می‌تواند همسالانش را بشناسد و بازی با آن‌ها را شروع کند. در این مرحله، والدین باید وسایلی را برای کودک تهیه کنند که برای بازی‌های گروهی مناسب باشد. ماشین و لگو از بازی‌های گروهی مناسب برای سنین 3 تا 5 سال است که هم کودکان را برای چند ساعت سرگرم کرده و هم با ایجاد شرایط مناسب برای بازی‌های گروهی تأثیر خوبی در اجتماعی شدن آن‌ها دارد. حالا کودک می‌تواند به‌راحتی با همسالانش ارتباط بگیرد، با آن‌ها دوست شود، مسیر بازی را تعیین کند و حتی با همسالانش دچار اختلاف‌نظر و دعوا شود.

پرورش احساس مالکیت در کودک

کودک با ماشین ‌بازی دقیقاً مانند هر وسیله بازی دیگری با مفهوم مالکیت و وسایلی که به او تعلق دارد، آشنا می‌شود. حالا می‌تواند تصمیم بگیرد که می‌خواهد با دوستانش بازی کند یا خیر؟ کدام ماشین را در اختیار دوستانش قرار دهد و کدام را خودش بردارد!
در نتیجه به‌راحتی با مفهوم مالکیت و چیزی که به او تعلق دارد، آشنا می‌شود. برای تأثیرگذاری بیشتر این مورد می‌توانید برای ماشین‌بازی بچه‌ها محدوده هم تعیین کنید تا با مشغول شدن در همان محدوده با مفاهیم قانون و لزوم احترام به آن نیز آشنا شوند‌

تقویت مهارت های کودک هنگام بازی با ماشین اسباب بازی

آموزش رنگ‌ها و مدل‌های مختلف ماشین

یادگیری رنگ و مدل ماشین‌ها هم فایده بازی با ماشین است. عاشقان ماشین و کودکانی که شیفتۀ سرعت و تکنولوژی هستند از همین سنین کودکی علاقه‌شان شکل‌گرفته و آن را در بازی‌کردن نشان می‌دهند. در نتیجه اگر متوجه چنین علاقه‌ای در کودک شدید، آموزش رنگ‌ها را با ماشین شروع کنید.
یادگرفتن انواع مدل ماشین‌ها مانند سواری، ماشین امداد، وسایل نقلیه و … هم با این روش ممکن است. فقط یادتان باشد که برای بیشترین تأثیرگذاری در کودک حتماً جایزه‌ای برای او تعیین کنید تا اگر به‌درستی حدس زد برای آموزش‌های بعدی نیز تشویق شود.
این بازی و آموزش به افزایش دقت و تمرکز و همچنین ورزش حافظه بسیار کمک می کند.

یادگیری مشاغل

یادگرفتن مشاغل هم از دیگر فواید ماشین بازی است. با تهیه ماشین امداد، آمبولانس، آتش‌نشانی، ماشین پلیس، کامیون و … کودک با مشاغل مختلف و وظایف و ماشین‌هایشان آشنا می‌شود و اگر به هریک علاقۀ بیشتری داشته باشد، آن را نشان خواهد داد.
پس برای آموزش مشاغل مختلف به کودک علاوه بر داستان خواندن، نقاشی، لگو بازی و انواع پازل‌ها از ماشین مشاغل مختلف نیز می‌توانید استفاده کنید.

انتخاب مناسب اسباب بازی برای کودک و خرید آنلاین

ماشین‌ها علاوه بر وسیلۀ بازی، دکورهای خوبی هم برای اتاق کودک هستند و بعضی از انواع آن‌ها بسیار شیک، کلاسیک و گران است. مدل‌های کوچک و مینیاتوری می‌توانند به‌عنوان دکور اتاق کودک استفاده شوند. ماشین‌های کنترل از راه دور، انواع هواپیما و ماشین مشاغل هم برای هدیه تولد کادوهای مناسبی هستند که با یک کلیک در سایت جاپاتوی می‌توانید آن‌ها را سفارش دهید.
تمامی محصولات ماشین در قسمت “راننده کوچولو” سایت برایتان آماده شده است. تمام محصولات همراه با توضیح است تا بتوانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده بعد از سفارش، درب منزل دریافت کنید. در صورتی هم که نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر داشتید، همکاران ما به‌صورت آنلاین به‌تمامی سؤالات شما پاسخ خواهند داد تا بر اساس سلیقۀ کودک ماشین مناسبی را برایش تهیه کنید و مهارت‌های مختلف را در او پرورش دهید.

منابع: آریالند

دیدگاهتان را بنویسید