اسباب بازی های آموزشی

اسباب بازی مناسب بین سنین صفر تا هشت سال

- اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

اسباب بازی مناسب بین سنین صفر تا هشت سال

بازی با اسباب بازی‌ها می‌تواند برای رشد کودک شما مفید باشد.

شما باید بدانید که بهتر است اسباب بازی‌ها را بر اساس سن، علایق و مرحله رشد کودک خود انتخاب کنید.

اسباب‌بازی‌های «open-ended» باعث تحریک قوه تخیل، خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله کودک شما می‌شود.

شما حتی می توانید اسباب بازی بسازید، از وسایل خانگی روزمره به عنوان اسباب بازی استفاده کنید.

برای اینکه تصمیم بگیرید چه اسباب بازی هایی برای فرزندتان مناسب است، اشکالی ندارد، حتما مطلب زیر را مطالعه نمایید:

بهترین اسباب‌بازی برای بچه‌ها

اسباب بازی ها می‌توانند راهی عالی برای شروع بازی کودک شما و حمایت از رشد کودک شما باشند.

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای کودکان «open-ended» هستند.

 اینها اسباب بازی‌هایی هستند که کودک شما می‌تواند به طرق مختلف از آنها استفاده کند. آنها کودک شما را تشویق می‌کنند تا از تخیل، خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله استفاده کند.

اسباب بازی‌های «open-ended» عبارتند از:

  • بلوک‌ها – فرزند شما می‌تواند از بلوک‌ها برای چیدن و ساختن، ساختگی و خیلی چیزهای دیگر استفاده کند.
  • توپ‌ها – برای پریدن، نگاه کردن، غلتیدن، نگه داشتن و پرتاب کردن عالی هستند.
  • جعبه‌های مقوایی – کودک شما می‌تواند وانمود کند که این‌ها پیشخوان مغازه، اجاق گاز، ماشین، قایق، خانه عروسک و موارد دیگر هستند.
  • وسایل اضافی- با چند لباس و تکه‌های پارچه، کودک شما می‌تواند به هر چیزی یا هر کسی تبدیل شود. همچنین کودکان می‌توانند با کاغذ رنگی، برچسب، مداد رنگی و نشانگرهای قابل شستشو خلاقیت به خرج دهند.
  • مجموعه‌ها – فرزند شما می‌تواند دکمه‌ها، مهره‌ها یا سکه‌ها را جمع آوری کند و بر اساس رنگ، الگو، اندازه یا شکل مرتب کند.
  • وسایل روزمره خانگی مانند قابلمه و تابه، ظروف پلاستیکی، گیره، سبد لباس و پتو اغلب اسباب‌بازی‌هایی که کودکان به آن‌ها وسایل جدید برای خود می‌سازند. فقط مطمئن شوید که وسایل خانه‌ای که فرزندتان با آنها بازی می‌کند ایمن هستند، بنابراین از خطرات خفگی، لبه‌های تیز و سایر خطرات در امان باشند.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان در سنین مختلف

بسیاری از اسباب‌بازی‌ها اطلاعات مربوط به محدوده سنی روی بسته‌بندی خود دارند. این می‌تواند برای شما مفید باشد، اما فقط راهنمایی برای بازی است. علایق و مرحله رشد فرزندتان را در نظر بگیرید تا به شما ایده بهتری درباره انتخاب آن بدهد.

با این حال، اطلاعات مربوط به محدوده سنی می‌تواند برای ایمنی مهم باشد – به عنوان مثال، وقتی اسباب بازی ها حاوی قطعات کوچکی هستند که کودک می‌تواند آن را ببلعد، برای کودکان زیر سه سال پیشنهاد نمی‌شود. در این موارد، عاقلانه است که اطلاعات مربوط به محدوده سنی توصیه شده را دنبال کنید.

برای نوزادان، بازی تماماً در مورد تعامل با شما یا سایر مراقبان یا اعضای خانواده است. کودک شما از تماشای صورت شما، گوش دادن به صدای شما و بودن با شما لذت می‌برد. حتی فعالیت‌های بازی مانند نگاه کردن به موبایل با رنگ‌های روشن، گوش دادن به یک اسباب‌بازی موزیکال، و یادگیری دست بردن به جغجغه زمانی که شما و کودکتان با هم انجام می‌دهید سرگرم‌کننده‌تر هستند.

کودکان نوپا عاشق بازی با جعبه‌ها، بلوک‌های ساختمانی، گیره‌ها، سطلها و ظروف و لباس‌هایی برای آرایش هستند. کودکان نوپا همچنین از آلات موسیقی ساده‌ای لذت می برند که می‌توانند آن‌ها را تکان دهند و بکوبند، مانند طبلی که از یک دیگ وارونه و یک قاشق چوبی ساخته شده است.

بچه های بزرگتر اغلب دوست دارند مسائل را حل کنند و از تخیل خود استفاده کنند. پازل‌ها یا بازی‌هایی که کودک شما را به بازی با دیگران تشویق می‌کند نیز انتخاب‌های خوبی هستند.

اسباب بازی‌ها و ارزش‌های خانوادگی شما

شما فردی هستید که تصمیم می‌گیرید فرزندتان با چه اسباب‌بازی‌هایی در خانه شما بازی کند.

اگر شما نسبت به برخی اسباب بازی‌ها احساس بدی دارید، می‌توانید که با کودک خود صحبت کنید. شما می‌توانید ارزش‌های خانوادگی خود را ذکر کنید. به عنوان مثال، “اسلحه می‌تواند مردم را بسیار بترساند و صدمه بزند.” هیچ کس در خانواده ما تفنگ ندارد.

اما منع بیش از حد به اسباب‌بازی‌ها – به عنوان مثال با ممنوع کردن آنها یا امتناع از خرید آنها – در واقع می‌تواند باعث شود کودک شما بیشتر به آنها علاقه داشته باشد.

شاید بهتر باشد سعی کنید ارزش‌های خانوادگی خود را با نحوه بازی و استفاده کودک از اسباب بازی‌ها در زندگی روزمره به او بشناسانید.

به عنوان مثال، بگویید کودک شما یک اسباب بازی پلاستیکی جدید می‌خواهد، اما ارزش های محیطی برای شما مهم است. به جای خرید اسباب بازی، می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا از وسایل اطراف خانه اسباب بازی بسازد – و همچنین می‌توانید با کودک خود در مورد اینکه چگونه این یک نمونه از بازیافت است صحبت کنید. یا اگر فرزندتان یک دستگاه تبلت یا کنسول بازی می‌خواهد، می‌توانید سعی کنید زمان بیشتری را برای بیرون رفتن و بازی کردن با هم اختصاص دهید – و می‌توانید در مورد اینکه چگونه فعالیت بدنی برای بدن فرزندتان بهتر از تماشای صفحه نمایش است صحبت کنید.

و هر ارزشی را که تصمیم دارید با فرزندتان در میان بگذارید، ایده خوبی است که در آن تصمیم ثابت قدم باشید. به عنوان مثال، اگر کودکان اجازه تماشای برنامه‌های تلویزیونی خشونت آمیز یا بازی‌های ویدئویی خشونت آمیز را داشته باشند اما مجاز به بازی با تفنگ‌های اسباب بازی نباشند، ممکن است گیج شوند.

اگر نمی‌خواهید بزرگ‌ترها به کودکتان اسباب‌بازی‌های خاصی بدهند، فقط احساسات خود را به طور خلاصه و آرام توضیح دهید. در نهایت این تصمیم شماست.

اگر تعداد اسباب‌بازی‌های کمتری در خانه دارید، کودکان می‌توانند آن اشیاء را به طور کامل کشف کنند. و اگر اسباب‌بازی‌های زیادی دارید، می‌توانید با کنار گذاشتن هر از چند گاهی آنها را بچرخانید.

سلاح‌های اسباب بازی و عروسک‌های دختر و پسر

متوجه می‌شوید که انواع خاصی از اسباب‌بازی‌ها با ارزش‌های خانوادگی آن‌ها سازگاری ندارند – به عنوان مثال، اسلحه‌های اسباب‌بازی و عروسک‌هایی با فرم بدن یا سبک لباس بسیار بزرگسال.

  • سلاحهای اسباب بازی

اگر کودک شما با اسباب‌بازی بازی می‌کند یا می‌سازد و شما نگران هستید، بهتر است به نحوه بازی کودکتان با اسباب‌بازی نگاه کنید. به عنوان مثال، کودک شما ممکن است از اسلحه اسباب بازی به عنوان وسیله‌ای در یک بازی ساختگی پلیس و دزد استفاده کند. این ممکن است حتی برای وی مفید باشد.

اما اگر کودک شما از سلاح اسباب‌بازی به طور تهاجمی نسبت به سایر کودکان استفاده می‌کند، برای مهارت‌های اجتماعی و دوستانه کودک شما خوب نیست. این به این دلیل است که می‌تواند سایر کودکان را که ممکن است نخواهند با کودک شما بازی کنند بترساند. در این صورت با صحبت کردن با او به صورت دوستانه روش بازی وی را تغییر دهید.

ساختن تفنگ اسباب بازی از وسایل روزمره مانند چوب، کرفس یا نان تست برای کودکان بسیار رایج است. ممکن است این چیزی نباشد که شما بخواهید آن را تشویق کنید، اما تفنگی که از نان تست ساخته شده است قدرت یک تفنگ اسباب بازی را ندارد. تفنگ نان تست یک نماد است و کودکان کمتر از آن برای ترساندن دیگران استفاده می کنند.

  • عروسکهایی با ظاهر دختر یا پسر

بازی با عروسک‌ها می تواند برای کودک شما سرگرم کننده باشد، اما برخی از عروسک ها ظاهری بالغ دارند. به عنوان مثال، برخی از عروسک‌های زن با لباس‌های خاص مانند دامن کوچک، جوراب‌های توری ماهی و کفش‌های پاشنه بلند عرضه می‌شوند.

این ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما همچنین می‌تواند تصویری از زنان ایجاد کند که ممکن است با آن راحت نباشید یا دوست نداشته باشید کودکان شما به آن شکل لباس بپوشد. به عنوان مثال، این نوع عروسک ها می توانند به کودکان، به ویژه دختران، این پیام را بدهند که مهمترین چیز در مورد آنها ظاهر آنهاست.

باز هم ارزش تماشا کردن را دارد تا ببینید کودک شما چگونه با عروسک‌ها بازی می‌کند. اگر نگران هستید، ممکن است بخواهید عروسک‌هایی با ویژگی‌های بیشتر شبیه به کودکان ارائه دهید تا کودک شما در معرض عروسک‌هایی با هر سبک و شکل بدنی قرار نگیرد.

رویکرد «تماشا کنید و ببینید» به تفنگ‌های اسباب‌بازی و عروسک‌هایی که ظاهری جذاب دارند، ممکن است بهترین راه برای تصمیم‌گیری درباره احساس شما نسبت به بازی کودکتان با این نوع اسباب‌بازی‌ها باشد. در پایان، ممکن است این مرحله‌ای باشد که فرزند شما از آن عبور می‌کند. اما اگر واقعاً شما را نگران می‌کند، می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید با چیز دیگری بازی کند.

اسباب بازی و تبلیغات

اسباب بازی‌های تبلیغاتی اغلب برای تبلیغ نوع خاصی از بازی بر اساس یک فیلم یا برنامه تلویزیونی طراحی می‌شوند. این موضوع لزوما آنها را به اسباب بازی‌های بد تبدیل نمی‌کند، اما ممکن است گزینه‌های بازی را برای کودک شما محدود کند. این می‌تواند اتفاق بیفتد اگر کودک شما فقط برای کپی کردن آنچه در برنامه‌های تلویزیونی اتفاق می‌افتد، به جای استفاده از تخیل خود، با این اسباب بازی ها بازی کند.

روشی که کودک شما از یک اسباب‌بازی استفاده می‌کند اغلب بسیار مهم‌تر از خود اسباب‌بازی در تعیین تأثیرات اسباب‌بازی بر رشد کودک شما است. فکر کردن در مورد اینکه چگونه کودک شما ممکن است با این اسباب بازی بازی کند می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این اسباب بازی برای شما و کودک شما مناسب است یا خیر.

اسباب بازی های جاپاتوی

- اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

دیدگاهتان را بنویسید