اسباب بازی های آموزشی

بازی با وسایل اسباب بازی آشپزخانه چه نقشی در رشد کودک دارد؟

اسباب بازی آشپزخانه - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

تقریباً همه ما می‌دانیم که بازی با انواع مختلف اسباب‌بازی، اکشن‌ فیگور، بورد گیم و بازی‌های فکری تأثیر به سزایی در رشد و پرورش کودکانمان دارد. در واقع کودکان از طریق این وسایل بازی علایق و سلیقه‌شان را بیان کرده و عواطفشان را نشان می‌دهند. از طرف دیگر با کمک این وسایل بازی آن‌ها هم می‌توانند قدرت خلاقیت و ادراکشان را پرورش داده و هم درکشان از محیط را به هر طریقی به شما نشان دهند. به همین خاطر بسیاری از روان‌شناسان کودک با تماشای کودکان هنگام بازی انواع شخصیت و رفتارهای کودکان را بررسی کرده و اختلالات احتمالی را تشخیص می‌دهند. از طرف دیگر هم برای پرورش ویژگی‌هایی مانند مهارت‌های اجتماعی، ارتباط با همسالان، پرورش عزت‌نفس، مسئولیت‌پذیری، درک بهتر از محیط و خلاقیت و … بازی‌درمانی را پیشنهاد می‌دهند.
بازی با وسایل آشپزخانه و وسایل خانه هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مدل بازی‌ها کودکان معمولاً در حال تقلید رفتار بزرگ‌ترهایشان هستند، مثلاً مانند آن‌ها لباس می‌پوشند، حرف می‌زنند یا آشپزی می‌کنند و در واقع در حال تمرین مهارت‌های اجتماعی برای زندگی واقعی هستند. به همین خاطر بسیاری از روان‌شناسان کودک اعتقاد دارند که بازی با وسایل آشپزخانه در رشد کودک و پرورش بسیاری از مهارت‌های اجتماعی او تأثیر به سزایی دارد.
حالا ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد تأثیر اسباب بازی آشپزخانه در رشد و پرورش کودک بیشتر صحبت کرده و به جزئیاتی اشاره کنیم که شاید کمتر درباره‌اش شنیده باشید، پس با ما همراه شوید.

چرا کودکان باید با اسباب بازی بازی کند؟

بازی‌های کودکانه انواع مختلفی دارند. از بازی فکری که قدرت تحلیل و فکر کودکان را پرورش می‌دهد تا بازی‌های ساختنی مانند لگو که برای پرورش قدرت ادراک و تخیل مفید است و یا بازی با وسایل آشپزخانه که فرصت تمرین مهارت‌های اجتماعی را در اختیار کودک قرار می‌دهد.
شاید از زبان روان‌شناسان کودک شنیده باشید که در مقابل کودکان باید محتاط و هوشیار باشید؛ زیرا آن‌ها رفتار بزرگترانشان را تقلید می‌کنند و این فکر را دارند که رفتار پدر یا مادرشان بهترین و درست‌ترین رفتار است. برای همین هم می‌گویند که مثلاً اگر می‌خواهید فرزندتان را به کتاب خواندن تشویق کنید خودتان هم باید پیش چشم او ساعتی را به مطالعه مشغول شوید. در واقع اگر می‌خواهید یک مهارت را در کودک تشویق کنید خودتان باید پیش چشم او آن رفتار را تکرار کنید.
با این حساب اگر کودک ما قرار است مهارت‌های اجتماعی را در دوران نونهالی یعنی پیش از مدرسه از تقلید رفتار ما بیاموزد انتخاب رفتار مناسب به‌اندازه انتخاب وسایل بازی مناسب لازم و ضروری است. به همین خاطر بهتر است که پیش چشم کودکان اول از همه مراقب رفتار، صحبت و حرکاتمان باشیم و بعد وسایل و اسباب‌بازی‌هایی را تهیه ‌کنیم که حتماً کالای مرغوب، استاندارد، باکیفیت و مناسب برای بازی کودک باشد، از مواد اولیه سالم و بهداشتی ساخته شده و آسیبی به کودک نرساند.

مزایای بازی با اسباب بازی آشپزخانه و نقش آن در رشد کودک

خب حالا به نظر شما علاوه بر تقلید از بزرگ‌ترها و تمرین مهارت‌های اجتماعی کودک دیگر چه چیزهایی را از با بازی با وسایل آشپزخانه می‌آموزد؟


کودک شما زمانی که با این وسایل آشپزخانه بازی کند، محدوده مستقلی را برای خودش در نظر گرفته و در تخیل خودش آن را خانه‌ای می‌داند که باید به رتق و فتق و امورش مشغول باشد. در نتیجه مشغول شدن با اسباب بازی آشپزخانه تأثیر مثبت و خوبی در ایجاد حس استقلال کودکان ما دارد و باعث رشد اعتماد به نفسشان می‌شود.

از طرف دیگر چون کودک باید برای مسیر بازی‌اش فکر کند و ایده داشته باشد، این بازی منجر به پرورش خلاقیت، تقویت ادراک کودک، رشد روانی و فکری او می‌شود. در عین حال چون این بازی شباهتی با بازی ساختنی مانند لگو ندارد و نقشه آن از پیش تعیین نشده کودکان برای بازی با این وسایل مشغول برنامه‌ریزی و تقلید رفتار بزرگ‌ترها می‎شوند، در نتیجه مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرند و حس مدیریت و برنامه‌ریزی در آن‌ها تقویت می‌شود.

در آخر هم مانند هر بازی کودکانه دیگر مهارت صحبت‌کردن، ارتباط با دیگران، بازی با همسالان و تعامل دوستانه با آن‌ها در کودک تقویت شده و اینجا است که بعضی از کودکان بیشتر مهارت‌های رهبری و لیدری از خودشان نشان می‌دهند و تعدادی ممکن است فرمان‌بردار باشند که به‌راحتی از طریق یک بازی ساده می‌توانید به آن پی ببرید.

اسباب بازی آشپزخانه - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

اسباب بازی آشپزخانه شامل چه چیزهایی می‌شود؟

خب با این اطلاعاتی که تا اینجا مطرح کردیم شاید این سؤال هم برایتان پیش آمده که مجموعه پکیج و وسایل اسباب بازی آشپزخانه دقیقاً شامل چه آیتم‌ها و وسایلی می‌شود.

  1. معمولاً ست‌های کوچک اسباب بازی آشپزخانه شامل انواع ظرف و ظروف، قوری و فنجان، قاشق و چنگال، وسایل روزمره معمولی برای آشپزی می‌شود که پلاستیکی و سیلیکونی هستند و در اندازه، طرح، رنگ و قیمت‌های مختلف قابل سفارش دادن هستند.

قیمت این ست‌ها بین 300 تا 1 میلیون و 200 هزار تومان است که خوشبختانه تنوع بسیار بالایی هم دارند و هر مدل آن را به‌راحتی می‌توانید پیدا کرده و سفارش دهید. مثلاً شما می‌توانید اسباب بازی آشپزخانه برای فست‌فود سفارش دهید یا اسباب بازی ظرف و ظروف و ست غذاخوری داشته باشید یا سراغ مدل‌های پذیرایی، فنجان و قوری یا مدل‌های مشابه بروید که همگی کوچک هستند و قیمت مناسبی دارند.

2. دسته دوم این اسباب‌بازی‌ها که قیمت بیشتری هم دارد، ست کامل اسباب بازی آشپزخانه است که قیمتش از 500 هزار تومان شروع می‌شود و شامل گاز اسباب‌بازی با وسایل دیگر آشپزخانه مانند مایکروفر اسباب‌بازی و یخچال می‌شود. این دسته بزرگ‌تر از دسته قبلی هستند و می‌توانند به‌عنوان دکور اتاق کودک نیز استفاده شوند.

برای تهیه و خرید هرکدام از این وسایل که در رنج متنوعی از قیمت و البته شکل، ‌اندازه و رنگ‌های مختلف برای سلیقه‌های متفاوت تولید شدند می‌توانید سفارشتان را ثبت کرده و درب منزل دریافت کنید. در ضمن امکان مقایسه و بررسی هرکدام از ست‌ها و پکیج‌ها را نیز دارید تا ببینید از چه  وسایلی تشکیل شده و بتوانید بهترین انتخاب را برای کودک دلبندتان داشته باشید.

خرید آنلاین اسباب بازی کودک از سایت جاپاتوی

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. برای مطالعه مطلب های دیگر درباره کودک و اسباب بازی می توانید سری به خواندنی جاپاتوی بزنید. هدف اسباب بازی جاپاتوی عرضه اسباب بازی های باکیفیت و با قیمت مناسب برای کودک های شاد ایرانی است.
پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به سایت جاپاتوی بزنید تا با مقایسه محصولات مختلف و توضیحات هر محصول، بهترین انتخاب را برای هدیه‌دادن داشته باشید. برای مشاوره بیشتر هم می‌توانید سری به بلاگ جاپاتوی بزنید، و با همکاران ما برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید