اسباب بازی های آموزشی

فایده بازی با عروسک چیست؟ تمرین مهارت‌های زندگی با عروسک

فایده بازی با عروسک چیست؟ تمرین مهارت‌های زندگی با عروسک

عروسک خاطره مشترک کودکی ماست و قدمت بازی با آن به‌اندازه تاریخ بشر است. حتی اگر به عکس‌های قدیمی هم نگاه کنید، عروسک‌های رنگ‌ورورفته و ساده‌ای را می‌بینید که در دست کودکان است و این نشان می‌دهد شاید عروسک‌ها قدیمی‌ترین اسباب‌بازی و تنها سرگرمی کودکان در طول تاریخ بودند.
حالا اما همه چیز تغییر کرده و کودکان با انواع عروسک ها در فرم، اندازه، رنگ و شکل مختلف بازی می‌کنند و روان‌شناسان حوزۀ کودک بازی با عروسک را مهم و تأثیرگذار می‌دانند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که امروز درباره فایده بازی با عروسک صحبت کنیم و ببینیم کودکان ما از این بازی چه چیزهایی یاد خواهند گرفت، پس با ما همراه باشید.

تاریخچه عروسک ها

از گذشته‌های دور زنان به‌عنوان کسانی که کودک را به دنیا آورده و مراقبش بودند، تلاش می‌کردند تا وسیله‌ای برای سرگرمی او تهیه کنند و از این طریق بتوانند مشغول کارهایشان شوند. قدیمی‌ترین عروسک‌ها شکل و شمایلی ساده داشتند، بدون صورت بودند، با پارچه‌های اضافی لباس‌ها تهیه می‌شدند و هیچ شخصیتی نداشتند. حالا این شرایط تغییر کرده و با یک چرخ در بازار می‌توان زیباترین عروسک‌ها را خرید.

یادگیری ابتدایی‌ترین مهارت ها هنگام بازی کودکان با عروسک

فایده بازی با عروسک و یادگیری مهارت های ابتدایی زندگی - اسباب بازی جاپاتوی

اولین فایده بازی با عروسک یادگیری مهارت‌های ابتدایی است. احتمالاً شما هم می‌دانید که کودک تمام رفتار والدین، معلم و اصولاً بزرگ‌ترهایش را صفر تا صد تقلید می‌کند. به همین خاطر هر چیزی را از شما ببیند، مانند یک پدر، مادر یا بزرگ‌تر با عروسکش انجام می‌دهد. به همین خاطر یادگیری مهارت‌های اولیه زندگی را از فواید عروسک بازی معرفی می‌کنند.
مهارت‌هایی مانند مراقبت از دیگران و حمایت‌کردن، آموزش‌دادن، غذا دادن، رسیدگی کردن و این دست مهارت‌های حمایتی را کودک از والدینش آموخته و نسبت به عروسکش انجام می‌دهد. در نتیجه کودک نسبت به عروسک احساس حمایت و مراقبت دارد. همین ویژگی احساس مسئولیت‌پذیری و مراقبت از دیگران را نیز در کودک تقویت می‌کند.

پرورش مهارت صحبت‌کردن در بازی با عروسک

تقویت مهارت صحبت کردن هنگام بزی با عروسک - اسباب بازی جاپاتوی

تمرین حرف‌زدن هم از فواید عروسک بازی است. همان‌طوری که شما با کودکتان صحبت می‌کنید یا از او می‌خواهید که چیزهایی را تکرار کند، کودک نیز همان رفتار را از شما تقلید کرده و با عروسکش صحبت می‌کند، او را نصیحت می‌کند یا مثلاً به او غذا می‌دهد. در نتیجه مهارت صحبت‌کردن حتی بدون حضور شما و به‌تنهایی هم در او تقویت می‌شود.

تقویت خلاقیت

پرورش قدرت خلاقیت هم دیگر فایده عروسک بازی است. در واقع زمانی که کودک مشغول بازی است، برای خودش قصه تعریف می‌کند، نسبت مشخصی با عروسک دارد مثلاً پدر یا مادرش است، از او مراقبت می‌کند، در حال رویاپردازی است. همین مسیر قوه تخیل او را پرورش می‌دهد و باعث می‌شود که او موقعیتی را تصور کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهد. به همین خاطر، معمولاً کودکانی که شیفتۀ عروسک‌بازی هستند، از قدرت تخیل و تصویرسازی بهتری نسبت به همسالانشان برخوردار هستند و رویاپردازی بیشتری دارند.

تقویت احساس همدلی و ایجاد حس آرامش - فایده بازی با عروسک

حس همدلی یکی از فواید بازی با عروسک در بچه ها - اسباب بازی جاپاتوی

همدلی از مهم‌ترین فواید عروسک بازی است. زمانی که کودک در حال بازی با عروسک است، خودش را در موقعیت مشخصی قرار داده و با تصورش داستانی را بازی می‌کند. معمولاً اگر این بازی با عروسک و داستان‌سرایی همراه با همسالان باشد، کودک احساس همدلی و درک‌کردن را بهتر یادگرفته و سعی می‌کند احساساتش را بروز دهد.
اگر تقویت احساس همدلی و درک‌کردن برایتان مهم است، حتماً از کودک بخواهید که داستانش با عروسک‌ها را برایتان تعریف کند. عروسک موردعلاقه‌اش را به شما نشان داده و از او برایتان تعریف کند. این تعریف‌کردن علاوه بر تقویت مهارت زبان و صحبت‌کردن، احساس همدلی را نیز در کودک بیدار می‌کند.

عروسک بازی و ایجاد حس تعلق و وابستگی‌های عاطفی

معمولاً کودکان در سنین پایین عروسک مخصوصی دارند که با او همیشه مشغول بازی هستند و لحظه‌ای از خودشان جدا نمی‌کنند. برخلاف تصورتان که فکر می‌کنید این رفتار مناسب این دوره و زمانه نیست، باید بگویم که دقیقاً برخلاف نظر شما این وابستگی به عروسک نوعی پیوند عاطفی کودک است و احساس تعلق را در او بیدار می‌کند. مثلاً زمانی که حرفی برای گفتن دارد به عروسکش پناه می‌برد، خواسته و آرزوهایش را از این طریق بیان می‌کند و در نهایت او را نزدیک‌ترین فرد به خودش حس می‌کند. در نتیجه در حال تمرین بیان احساسات و عواطف و درک احساس تعلق است. همین احساس تعلق برای کودک حس آرامش خوشایندی هم دارد.

تمرین کنترل خشم و رفتارهای هیجانی از دیگر فواید عروسک بازی​

کنترل خشم و هیجان از فواید عروسک بازی کودکان - اسباب بازی جاپاتوی

در عروسک بازی معمولاً کودکان را می‌بینید که گوشه‌ای جمع شدند و در حال بازی و دیالوگ کردن به‌جای عروسکشان هستند. در همین شرایط اگر اختلاف نظری بینشان ایجاد شود، ممکن است باعث عصبانیت، بروز خشم و رفتارهای ناهنجار شود که با نظارت والدین بلافاصله قابل‌کنترل است.
پس حتماً زمانی که کودک و دوستانش مشغول بازی هستند، تذکر لازم را به آن‌ها بدهید و بگویید که در حال تماشایشان هستید. همین تذکر ساده باعث می‌شود کودکان هم به‌راحتی مشغول بازی شوند و هم اگر دعوایشان شد، چون می‌دانند کسی حواسش به آن‌هاست، رفتارشان را کنترل کنند. حتی با اشاره به نکاتی کوچکی مانند محروم شدن از بازی با عروسک و … مفهوم ساده تنبیه و ضرورت کنترل دعوا و خشم را به آن‌ها آموختید. بعد از دعوا هم بهتر است که آن‌ها را باهم آشتی دهید تا حل مشکل، تصمیم‌گرفتن و احساس مسئولیت را به‌مرور بیاموزند.

خرید آنلاین عروسک

سایت جاپاتوی به‌عنوان فروشگاه آنلاین اسباب‌بازی انواع مختلفی از عروسک را در قسمت مامان‌بازی‌های کودکی برایتان آماده کرده تا بعد از مقایسه بتوانید محصول موردعلاقه را سفارش داده و درب منزل دریافت کنید.
فقط به‌عنوان آخرین نکته فایده بازی با عروسک این را فراموش نکنید که حتماً عروسکی را بخرید که کودک آن را دوست داشته و از بازی با آن لذت می‌برد. عروسک از آن دسته وسایلی است که با ظاهر جذابش توجه کودک را جلب کرده و اگر باب میل نباشد، کودک کمتر سراغ بازی با آن می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید