اسباب بازی های آموزشی

15 بازی خانگی آموزشی برای کودکان 3 تا 5 ساله

15 بازی خانگی آموزشی برای کودکان 3 تا 5 ساله

بازی های خانگی برای کودکان 3 تا 5 ساله

کودکان خردسال را تا زمانی که در خانه هستند با خود سرگرم کنید.

سرگرم کردن کودکان به ویژه در سنین پایین کار سختی است؛ چراکه بازی و اسباب بازی باید به گونه ای باشد که علاوه بر سرگرمی به رشد مهارت های ذهنی و شناختی کودک نیز کمک کند. بازی کردن پدر و مادر ها با فرزندان به آن ها حس خوبی می دهد و در رشد عاطفی کودکان تاثیر به سزایی دارد. با وجود اینکه برای رده های سنی مختلف، اسباب بازی های مناسبی تولید و طراحی شده است؛ بازی های خانگی هنوز هم طرفداران بسیاری دارد.

بسیاری از والدین در حال حاضر فرزندان خود را در خانه نگه می‌دارند و ممکن است به دنبال راه‌هایی برای سرگرم کردن آن‌ها باشند. ما با توجه به مراحل رشد دوران کودکی، 15 بازی خانگی آموزشی برای کودکان 3 تا 5 ساله برای پدر مادر های عزیز معرفی کرده ایم.

مزیت بازی های خانگی برای کودکان چیست؟

بازی های خانگی برای کودکان در هر سنی یک حس امنیت بالایی به همراه دارد. چرا که همراه با بهترین و عزیز ترین افرادی ستکه می شناسد(پدر، مادر، خواهر و برادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ). گذراندن زمان مشترک با پدر و مارد به کوک حس اعتماد به نفس می دهد.

برنامه های آموزشی با کیفیت در دوران کودکی در جامعه یک سرمایه گذاری است. ما در این مقاله ابزارها و منابعی را ارائه می‌کنیم که به والدین بهترین شیوه‌ها را برای سنین و مراحل مختلف زندگی یک کودک خردسال آموزش می‌دهد.

 

بازی های خانگی کودکانه معرفی شده در این بخش به هیچ اسباب بازی و یا وسیله جانبی خاصی نیاز ندارد.

برای مشاهده اسباب بازی برای کودکان 3 تا 5 ساله سری به فروشگاه جاپاتوی بزنید.

5 بازی خانگی برای کودکان 3 ساله

بازی خانگی کودکانه 1: پرش روی شکل (Shape Jumper)

از قیچی برای برش اشکال مختلف از کاغذ دیواری استفاده کنید. به کودک بگویید مثلا «روی دایره بپرد» و «روی شکل آبی بپرد».

بازی خانگی کودکانه 2: محل زندگی من

شروع به آموزش آدرس خانه و شماره تلفن خود به فرزند خود کنید. با فرزند خود در مورد اینکه چگونه هر خانه یک شماره دارد، و چگونه خانه یا آپارتمان آنها یکی از یک سری است که هر کدام شماره خاص خود را دارد، صحبت کنید.

بازی خانگی کودکانه 3: سوال را برگردانید

کودکان به ویژه در سه سالگی کنجکاو هستند و بسیار با کلمه «چرا» سوال می‌پرسند. به جای پاسخ دادن، تردید کنید و سپس سوال را برگردانید تا از فرزندتان بپرسید که چه فکر می‌کند.

بازی خانگی کودکانه 4: چی کجا می رود؟

از کارهای روزمره برای آموزش مرتب کردن و سازماندهی به بچه ها استفاده کنید. وقتی لباس‌ها را تا می‌کند، از همه جوراب‌ها توده‌ای درست کنید، از کودکتان بخواهید میز را بچیند یا از او بخواهید که اسباب‌بازی‌های مختلف را در قفسه‌های مختلف قرار دهد (مثلاً کامیون‌ها روی این قفسه می‌روند و عروسک‌ها در این قفسه).

بازی خانگی کودکانه 5: احساس را پیدا کنید

برنامه‌ای را که در حال تماشای آن هستید بی‌صدا کنید و با فرزندتان تماشا کنید. سعی کنید احساس شخصیت‌هایی را که می‌بینید حدس بزنید و توضیح دهید که چه سرنخ‌هایی باعث شد فکر کنید مردم خوشحال، غمگین یا دیوانه هستند.

5 بازی خانگی با کودکان 4 ساله

بازی خانگی کودکانه 1: هواشناسی (Weather Watch)

نموداری برای ردیابی آب و هوا ایجاد کنید. یک شبکه برای ماه ترسیم کنید و از کودک خود بخواهید با یک نماد آب و هوا را دنبال کند. خورشید برای روزهای آفتابی، یک قطره باران برای روزهای بارانی، یک ابر برای روزهای ابری و غیره (می توانید از برچسب هم استفاده کنید). در پایان یک هفته، می توانید به گذشته نگاه کنید و ببینید که بیشتر اوقات چه نوع آب و هوایی رخ داده است و برای اطمینان، تعداد آنها را بشمارید.

بازی خانگی کودکانه 2: بزرگ/کوچک، زیاد/پایین

به اطراف اتاق نگاه کنید، سپس به یک شی اشاره کنید. از کودک بپرسید که بزرگ است یا کوچک یا زیاد یا کم. به نوبت به اشیاء جدید اشاره کنید.

بازی خانگی کودکانه 3: به من داستان بگو!

با فرزندتان زمان داستان را برعکس کنید. به جای اینکه به آنها داستان بگویید یا کتاب بخوانید، از آنها بخواهید که برای شما داستانی تعریف کنند. این می‌تواند یک داستان ساخته شده یا داستانی در مورد روز آنها باشد.

بازی خانگی کودکانه 4: بازی جاسوسی

به نوبت کودکتان یک شیئی را در اتاق انتخاب می‌کند. با گفتن «من با چشم کوچکم چیزی را جاسوسی می‌کنم…» شروع کنید و سپس در مورد رنگ، شکل، اندازه یا سایر جزئیات ساده اشیاء اشاره کنید. برای کمک به بچه‌ها در زمینه صداسازی، با تغییر صدا به اولین حرف نام شی اشاره کنید.

بازی خانگی کودکانه 5: آینه، آینه

رو در رو با کودک خود بایستید، به اندازه یک پا از هم، و از او بخواهید تا تمام حرکات شما را کپی کند. بشین و پاشو، دست هایت را تکان بده، مثل میمون رفتار کن. به نوبت این کارها را انجام دهید تا فرزندتان فرصتی برای رهبر شدن داشته باشد.

5 بازی خانگی کودکانه برای 5 ساله ها:

بازی خانگی کودکانه 1: شکار رنگ ها

این می تواند یک فعالیت عالی در داخل خانه یا حیاط خلوت باشد. فهرستی از رنگ ها تهیه کنید و از فرزندتان بخواهید شیئی را پیدا کند که با هر رنگ موجود در لیست مطابقت دارد.

بازی خانگی کودکانه 2: سایمون می گوید!

یک نفر «سایمون» است. آنها جلوی خانواده می ایستند و به بازیکنان می گویند که باید چه کار کنند. بازیکنان فقط زمانی باید دستورالعمل‌ها را دنبال کنند که با «سایمون می‌گوید» شروع کنند. به نوبت سایمون باشید.

بازی خانگی کودکانه 3: برقص و منجمد شو!

با فرزندتان موسیقی پخش کنید و برقصید، سپس در وسط آهنگ مکث کنید. کودک خود را تشویق کنید تا در یک حالت سرگرم کننده یا با چهره ای بامزه یخ بزند. سبک‌ها و تمپوهای مختلف موسیقی را امتحان کنید.

بازی خانگی کودکانه 4: فروشگاه بازی

فروشگاهی با وسایل اطراف خانه خود راه اندازی کنید. به نوبت فرزندتان مشتری و صاحب فروشگاه است.

بازی خانگی کودکانه 5: بزن و تکرار کن (Beat & Repeat):

با دو کف زدن یک ضرب ایجاد کنید و تکرار کنید. سپس از فرزندتان بخواهید آن را تکرار کند. به نوبت ضربات ایجاد کنید و آن را تکرار کنید. هر زمان هر ضربه‌ای را از دست داد، دوباره امتحان کنید. با گذشت زمان ضربات را به سه، چهار، پنج و بیشتر افزایش دهید.

بازی های معرفی شده بسیار ساده و آسان ولی در عین حال بسیار کاربردی هستند. هر کدام از بازی های خانگی کودکانه در هر سن به تحریک مسیر های مغزی کودک می پردازد و او را توانمند می کند. به عنوان مثال:

بازی محل زندگی من باعث می شود کودک با حفظ کردن آدرس و شماره تلفن منزل هم حافظه خود را تقویت کند و هم با محیط پیرامون خود آشنا شود.

بازی به من داستان بگو! به طور واضح و شفاف قوه تخیل و خلاقیت کودک را تقویت می کند و حافظه او را در به یاد آوردن حوادث و اتفاقات تقویت می کند. دقت و تمرکز کودکان در طول این بازی خانگی ساده به شدت تقویت می شود. 

و یا بازی برقص و منجمد شو! این بازی مهارت های حرکتی و تعادل و همچنین سرعت عمل را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید