اسباب بازی های آموزشی

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو - اسباب بازی انلاین جاپاتوی

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو

لگو ها یک جور اسباب بازی ساختنی هستند که از اواسط قرن 20 در سراسر دنیا محبوب شد. خالق ساختنی های کوچک و بزرگ (لگو) توسط گروهی به همین نام در دانمارک تولید شد. نام کمپانی و همین طور این ساختنی جذاب از عبارت دانمارکی leg godt به معنای play well (خوب بازی کن) گرفته شده است. لگو ها بلاکها و یا آجرک های پلاستیکی و یا چوبی رنگی هستند؛ با وصل کردن این قطعه ها می توان یک طرح را مانند ساختمان، ماشین، برج و … خلق کرد.

بعد از فراگیر شدن لگو و محبوبیت آن بین افراد در رده های سنی مختلف، لگو های متفاوتی از ساده تا پیچیده طراحی و تولید شد، تا هم کودکان و نوجوانان و هم بزرگسالان از بازی با لگو اسباب بازی بهره مند شوند.

اما بازی با لگو ها و ساختنی ها تنها جنبه سرگرمی ندارد، تحقیقات مختلف نشان می دهد، بازی با لگو می تواند تاثیرات شگفت انگیزی بر رشد و تقویت مهارت های مختلف کودک در جنبه های مختلف بگذارد.

خواندنی جاپاتوی در این بخش به بررسی 10 حقیقت جالب بازی با لگو ها پرداخته است.

1. کار تیمی و مهارت های اجتماعی

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

شرکت در کلاس ها و دوره های مخصوص کودکان و یا مهدکودک هایی که با لگو و ساختنی ها کار می کنند، یک فرصت فوق العاده برای رشد کودک است.

یکی از جنبه‌های اصلی بازی لگو در گروه این است که بچه‌ها در یک گروه کوچک با هم کار می‌کنند تا با هم چیزی بسازند. به همه کودکان یک نقش مشخص داده می شود. یک هفته ممکن است سازنده، هفته بعد معمار، هفته بعد تامین کننده و سپس مدیر باشند! به کودکان قوانین خاصی برای هر نقش آموزش داده می‌شود و به همدیگر احترام می‌گذارند و به حرف‌های هم گوش می‌دهند که بر اساس نقش چه کسی و در چه زمانی باید وارد بازی شود. کار تیمی مشترک، تمرکز مشترک، اشتراک‌گذاری، تقویت رفتار مثبت و تماس اجتماعی را تشویق می‌کند. مهارت‌ها و کنوانسیون‌های اجتماعی توسط تسهیل‌کننده تشویق و تقویت می‌شوند.

در برخی از کشور ها کودکان هر هفته به مدت یک ترم 6 هفته ای در کلاس ها حضور پیدا می کنند و امکان ایجاد دوستی های جدید خارج از مدرسه را فراهم می کنند.

2. مهارت‌های ارتباطی و زبانی

در بازی با لگو به‌صورت گروهی، کودکان یاد می‌گیرند که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، افکار، خواسته ها و نیازهای خود را بیان کنند و به دیگران و پاسخ های آنها گوش دهند. از طریق نقش‌های مختلف در گروه و مکالمات بین خود، مهارت‌های زبانی ایجاد می‌شود و ایده‌هایی در مورد مذاکره و سازش اضافه می‌شود.

کودکانی که به صورت انفرادی بازی می‌کنند، ممکن است داستان بسازند، شخصیت‌ها و دیالوگ‌ها را اضافه کنند، که همگی به ایجاد پایه‌ای برای درک و توسعه زبان کمک می‌کند.

3. حل مسئله، ریاضیات و آگاهی فضایی

پیروی از دستورالعمل‌ها، رمزگشایی ترتیب، درک کمیت، تقارن، الگوها و مکان آجرها، به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های ریاضی و آگاهی فضایی خود را توسعه دهند و آنها را در توسعه نحوه حل مسئله و ارائه ایده‌های جدید تشویق می کند.

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

4. رشد فیزیکی

بازی با لگو فواید شگفت انگیزی برای رشد مهارت‌های حرکتی ظریف، توسعه مهارت و قدرت در انگشتان دارد. مقادیر مختلف فشاری که برای جمع‌آوری قطعات لگو به کار می‌رود، یک تمرین فوق‌العاده برای انگشتان کوچک است که به کودکان کمک می‌کند تا بتوانند مداد را در دست بگیرند و فشار وارده هنگام نوشتن را کنترل کنند.

در جامعه‌ای که بسیاری از کودکان اغلب در کشیدن انگشت روی صفحه‌نمایش گوشی یا تبلت متخصص هستند، داشتن فرصتی برای توسعه این مهارت‌های حرکتی بسیار مهم است.

5. خلاقیت و آزمایش

بازی با لگو نوعی هنر است و کودکان می‌توانند خالق و داستان ساز شوند!

هنگام بازی با لگو، کودکان می‌توانند به همان اندازه که می‌خواهند ماجراجو باشند به همان اندازه اجازه آزمایش و ساختن ایده‌های جدید را می‌دهند.

6. پشتکار و مدیریت سرخوردگی‌ها

بازی با لگو وقتی ممکن است آجرها به دلیل یک حرکت کوچک پایین بیفتند در ابتدا ممکن است این کار ناامید کننده باشد، اما بازی مکرر با لگو در واقع می‌تواند به کودکان کمک کند که پشتکار داشته باشند و یاد بگیرند که بر ناامیدی غلبه کنند، زیرا می‌دانند که شاهکارهای آنها می‌توانند دوباره ساخته شوند. بازی با لگو فرصتی را برای آزمایش ایده‌های جدید بدون ترس از شکست فراهم می‌کند، زیرا کودکان می‌دانند که خطاها قابل رفع هستند و قطعات افتاده را می‌توان جایگزین کرد. ممکن است همه چیز همانطور که برنامه‌ریزی شده بود پیش نرود، اما آنها می‌توانند این مشکل را مدیریت کرده و بر آن غلبه کنند.

7. اعتماد به نفس

10 مزیت باورنکردنی بازی با لگو - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

ساختن یک طرح جدید با لگو،  چه از طریق پیروی از دستورالعمل‌ها باشد، چه از طریق ایده‌ای در ذهن خود به کودکان این امکان را می‌دهد تا به احساس موفقیت، غرور و اعتماد به نفس و خودباوری خود دست یابند. وقتی بچه ها احساس آمادگی کنند، آنها را وادار به انجام کارهای پیچیده‌تر می‌کند.

8. کاهش اضطراب و استرس

بازی با لگو در واقع می‌تواند یک اثر آرام بخش داشته باشد و برای کودکانی که ممکن است اضطراب یا نگرانی داشته باشند مفید باشد. بازی و ساختن با لگو می‌تواند احساس نظم را در یک روز پر هرج و مرج یا پر استرس ایجاد کند و می‌تواند مزایای درمانی زیادی داشته باشد.

9. صبر

ساختن لگو می تواند زمان ببرد و می تواند صبر کودکان را آزمایش کند، به خصوص زمانی که پیدا کردن آن یک قطعه مهم لگو برای همیشه طول بکشد! در دنیایی که کودکان اغلب خواهان رضایت فوری هستند، فرآیند ساختن می تواند به کودکان کمک کند تا بفهمند که برای به دست آوردن نتایج خوب، زمان می برد و سخت کوشی می تواند نتیجه دهد!

10. افزایش دقت و تمرکز

پیروی از دستورالعمل‌ها، برنامه‌ریزی قسمت بعدی، انتظار برای نوبت آنها و گوش دادن به دیگران (هنگام ساختن در یک گروه) همه تمرکز را به خود جلب می‌کند و می‌تواند به کودکانی که گاهی اوقات به کمی کمک اضافی برای تمرکز نیاز دارند کمک زیادی کند.

آیا فکر می‌کردید که این قطعه های پلاستیکی رنگارنگ می توانند چنین تاثیرات شگفت انگیزی بر رشد و تقویت مهارت های دلبندان شما داشته باشد!؟

منبع: Ms Pam LEGO® Therapist

دیدگاهتان را بنویسید