اسباب بازی های آموزشی

10 ویژگی اسباب بازی خوب که باید بدانید، راهنمای صفر تا صد خرید اسباب بازی

10 ویژگی اسباب بازی خوب که باید بدانید، راهنمای صفر تا صد خرید اسباب بازی

بیایید با یک سؤال ساده شروع کنم، تابه‌حال فکر کردید خرید اسباب بازی برای کودک چقدر مهم است و اصلاً ویژگی اسباب بازی خوب چیست؟
عوامل مختلفی هستند که در خرید اسباب ‌بازی باید به آن‌ها توجه کنیم، از طرف دیگر عقاید و روش تربیتی والدین هم روی خرید وسیله بازی برای کودک تأثیرگذار خواهد بود. مثلاً بعضی‌‌ها دوست ندارند که فرزندانشان رفتارهای خشونت‌آمیز داشته باشند، پس از خرید وسایلی مثل تفنگ اسباب بازی، سرباز یا ماشین جنگی خودداری می‌کنند.
علاوه بر طرز فکر و روش تربیت یک سری اصول کلی را نیز باید هنگام خرید مدنظر قرار دهید که قرار است در ادامه به کلیات آن اشاره کنیم. این لیست با یک اصل مهم تربیتی یعنی تحریک خلاقیت کودک شروع می‌شود، با ما همراه شوید!

پرورش کنجکاوی و خلاقیت کودک را فراموش نکنید!

با یک جستجوی ساده می‌توانید اسباب بازی‌های متنوعی را در بازار پیدا کنید، اما بهترین انتخاب باید خلاقیت و کنجکاوی کودک را ترغیب کند.
اگر یادتان باشد همۀ ما در کودکی با خمیربازی شکل‌هایی را درست می‌کردیم. همین بازی ساده و هر وسیلۀ دیگری که برای ساختن از دست کودک، ذهن و خلاقیت او کمک بگیرد، تأثیر خوبی در رشد فکری‌اش دارد.
از نگاه روان‌شناسی رفتاری کودک برای پرورش و تحریک حس کنجکاوی نیاز به لمس ابزار و اشیا دارد. او اگر بتواند از طریق لمس و بازی‌کردن چیزی را خلق کند علاوه بر بازی، ذهنش را نیز تقویت کرده است. برای درک بهتر این ویژگی کافی است که یک لگو یا خمیربازی استاندارد و ایمن برای کودکتان تهیه کرده و حین بازی او را تماشا کنید تا متوجه شدید چقدر خلاقانه و متناسب با ذهنش رفتارهایی را از شما تقلید کرده و سعی در ساخت اشکال مختلف دارد.

ایمن و استاندارد!

از ویژگی اسباب بازی خوب ایمن بودن، استاندارد بالا و تناسب با سن کودک است. خوشبختانه ایمن بودن وسایل بازی موردی است که تقریباً همه والدین به آن ایمان دارند و نمی‌خواهند در حین بازی هیچ خطری کودکشان را تهدید کند. به همین خاطر اشاره به چند مورد زیر کافی است.
در خرید وسایل بازی حتماً به مواد اولیه آن دقت کنید. مثلاً اگر لگو پلاستیکی می‌خرید، محصولی را تهیه کنید که از مواد اولیه درجه یک و باکیفیت تهیه شده باشد. زوایای تیز نداشته باشد، باعث بریدگی یا خراش نشود و کارخانه محل تولید آن مشخص باشد. متأسفانه بسیاری از وسایل بازی پلاستیکی از زباله‌های بازیافتی تولید شده که می‎تواند خطری جدی برای سلامت کودک باشد، پس حتماً لوگوی کارخانه را چک کرده و از مراکز معتبر خرید کنید.

به سن کودک توجه کنید!

ویژگی اسباب بازی خوب - اسباب‌بازی جاپاتوی (جادوی پارسی)

در خرید اسباب بازی سن را فراموش نکنید. خوشبختانه روی تمامی وسایل بازی گروه سنی مناسب درج شده است که در خرید به شما کمک می‌کند. دومین مورد مهم رنگ وسایل بازی است که دیگر خودتان بهتر از هرکسی می‌دانید رنگ‌های شاد جذاب‌تر است و روحیه شاد کودک را آسیب نمی‌زند.
ما در فروشگاه اسباب بازی جاپاتوی برای تمامی اسباب بازی ها رده سنی مناسب را مشخص کرده ایم تا والدین عزیز آسان تر بتوانند خرید مناسب برای کودک خود را انجام دهند.

اهمیت شکل و ظاهر جذاب برای کودک

کودکان احساساتی هستند و اگر وسیلۀ موردعلاقه‌شان را داشته باشند، خوشحالی‌شان را نشان می‌دهند. آن‌ها در سنی هستند که بیشترین قدرت ادراکشان از طریق بینایی است و معمولاً چیزی را که ببینند هم دوست دارند و هم باور می‌کنند، پس وسیله بازی مناسب کودک باید علاوه بر رنگ شاد به ظاهری زیبا، جذاب و فریبنده نیاز دارد.

بازی، تمرین برای زندگی واقعی

دیگر ویژگی اسباب بازی خوب همخوانی وسیله بازی با فرهنگ جامعه و استاندارهای خانواده است. در خرید وسایل بازی، فرقی نمی‌کند عروسک، لگو یا حتی بازی‌های فکری بهتر است که بر اساس فرهنگ خانواده و جامعه عمل کنید تا از طریق بازی، یک سری اصول تربیتی برای زندگی فردای کودک نیز تمرین شود.
بیشتر بچه‌ها در بازی، از بزرگ‌ترهایشان تقلید می‌کنند یعنی در حال تمرین برای زندگی آینده و ورود به اجتماع هستند. بازی‌کردن با وسایلی که همخوان با استاندارهای جامعه و فرهنگ خانواده باشد، به‌راحتی می‌توانید اصول اجتماعی موردنظرتان را در کودک تقویت کنید.

استعداد کودک را نادیده نگیرید!

برای انتخاب درست اسباب بازی به استعدادهای کودکتان توجه کنید. این مسئله فقط با خرید طیف مختلفی از وسایل بازی انجام‌شدنی است. مثلاً با خرید وسایل هنری مثل مدادرنگی که برای نقاشی مناسب است، استعداد هنری کودک را کشف کنید یا اگر علاقه‌مند به دنیای بازی مثل دوچرخه یا دیگر ورزش‌ها است، از همین ابتدا به او فرصت مناسب برای پرورش استعدادش را بدهید.
در واقع اسباب‌بازی مناسب به کودکان ما فرصتی می‌دهد تا علائق، استعدادها و مهارتشان را نشان دهند که این فرصت طلایی را والدین نباید نادیده بگیرند.

تحرک، اصل مهم بازی کردن

در خرید اسباب بازی به تحرک کودک توجه کنید. متأسفانه با افزایش بی‌رویه استفاده از بازی‌های کامپیوتری تحرک و بازی در فضای باز رو به فراموشی است. کودکان انرژی بیشتری از بزرگسالان دارند و چون هنوز به زندگی واقعی وارد نشدند، راهی برای تخلیه انرژی‌شان ندارند.
برخی والدین، فرزندشان را در کلاس‌های ورزشی ثبت‌نام می‌کنند. اگر کودکتان حضور در کلاس و باشگاه ورزشی را دوست ندارد، توصیه من استفاده از دوچرخه یا اسکوتر است که حسابی کودک را به تحریک وادار کرده و انرژی او را به کار می‌گیرد.

بازی‌کردن در دنیای واقعی!

کودکان معمولاً رفتار بزرگ‌ترهایشان را تقلید می‌کنند و از این راه در حال تمرین زندگی اجتماعی هستند. اگر تقویت رفتار اجتماعی فرزندتان برای شما الویت دارد، بهتر است وسیله‌ای را بخرید که با واقعیت سازگار باشد. مثلاً بسیاری از کودکان عاشق ماشین یا حیوانات هستند که در زندگی واقعی هم به‌راحتی پیدا می‌شود. کودک این وسیله‌های بازی را دوست دارد، چون می‌تواند صاحب بخش کوچکی از دنیای واقعی بیرون باشد و آنچه از دیگران می‌بیند را تقلید کنند.
خرید اسباب بازی قرار است که خلاقیت و کنجکاوی کودک را تقویت کند، اما به همان اندازه باید واقعی و بر اساس چیزی باشد که او روزانه می‌بیند.

تنوع را جدی بگیرید!

آخرین مورد هم تنوع خرید اسباب بازی است. بگذارید کودک با طیف وسیعی از وسایل، بازی کند و بتواند از تمام قسمت‌های مغزش استفاده کند. حتماً وسایل بازی مختلفی را برای کودک بخرید، مثلاً بازی فکری برای تقویت هوش و ذکاوت، لگو برای پرورش حس خلاقیت و وسایل بازی مثل ماشین بازی یا اسباب‌بازی محیط کار و اسباب بازی خانه برای تقلید از رفتار بزرگسالان، طیف کامل از چیزهایی است که باید فرزند شما داشته باشد تا بازی‌کردن هم برایش لذت‌بخش باشد و هم اصول تربیتی را تقویت کند.
بازی‌کردن یا وسایل بازی یکسان، حس خلاقیت کودک را از بین برده و آمادگی او برای دیدن تفاوت‌ها تا حد زیادی کاهش دهد.

کلام آخر

در این مقاله خیلی خلاصه به ویژگی اسباب بازی خوب اشاره کردیم که بر اساس مشاهدات رفتاری کودکان بنا شده و به والدین برای خرید اسباب بازی کمک می‌کند. بر خلاف باورهای گذشته اسباب‌بازی فقط برای سرگرمی نیست و در پرورش ذهن و خلاقیت نیز سهیم است.
فروشگاه اینترنتی اسباب‌بازی جاپاتوی برای گروه‌های سنی مختلف بازی‌های متنوعی همراه با توضیحات کافی دارد. والدین پیش از خرید اسباب بازی می‌توانند آن‌ها را مقایسه کنند و اگر سؤالی داشتند با مشاوران ما در ارتباط باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید