اسباب بازی های آموزشی

اصول انتخاب درست اسباب بازی برای کودکان، 5 نکته مهم که باید بدانید

انتخاب درست اسباب بازی برای کودکان - اسباب بازی جاپاتوی

اصول انتخاب درست اسباب بازی برای کودکان، 5 نکته مهم که باید بدانید

وسایل بازی نقش مهمی در تربیت کودک و پرورش خلاقیتش دارد. بسیاری از روان‌شناسان برای حل مشکلات رفتاری کودکان از بازی‌درمانی کمک می‌گیرند و به والدین پیشنهاد می‌کنند که برای تربیت کودک از اسباب‌بازی مناسب، انواع بازی‌های فکری، بازی گروهی با همسالان و … کمک بگیرند.
انتخاب درست اسباب بازی بر اساس فرهنگ جامعه و گروه سنی کودکان هم خلاقیت آن‌ها را تقویت کنند و هم موجب یادگیری برخی اصول اخلاقی و تربیتی می‌شود. به همین خاطر می‌خواهیم در این مقاله دربارۀ 5 نکته انتخاب درست اسباب بازی صحبت کنیم. همراه ما باشید.

اسباب بازی‌های چندمنظوره برای گروه‌های سنتی مختلف

بهترین انتخاب برای کودک وسیله‌ای است که چندمنظوره باشد. مثلاً لگو انتخاب خوبی است تا کودک هر چیزی که دوست دارد، را بسازد، منظورش را نشان دهد و خلاقیتش تقویت شود. وسایل بازی چندمنظوره مثل انواع لگو برای گروه‌های سنی مختلف قابل‌استفاده است و فقط به یک دوره سنی تعلق ندارد. از طرف دیگر به تقویت کنجکاوی کودک کمک می‌کند تا بتواند هر چیزی را که در تصوراتش دارد، بسازد.
بسیاری از روان‌شناسان برای تحلیل رفتار کودکان در سنین مختلف، بازی‌کردن آن‌ها با لگو و دیگر وسایل ساختنی را تماشا می‌کنند. پس در انتخاب درست اسباب بازی وسیله‌ای را انتخاب کنید که چندمنظوره باشد، خلاقیت کودک را تقویت کند، منظورش را نشان دهد و فقط منحصر به یک بازۀ سنی مشخص نباشد.

استعداد کودک را نادیده نگیرید!

برای انتخاب درست اسباب بازی به استعدادهای کودکتان توجه کنید. این مسئله فقط با خرید طیف مختلفی از وسایل بازی انجام‌شدنی است. مثلاً با خرید وسایل هنری مثل مدادرنگی که برای نقاشی مناسب است، استعداد هنری کودک را کشف کنید یا اگر علاقه‌مند به دنیای بازی مثل دوچرخه یا دیگر ورزش‌ها است، از همین ابتدا به او فرصت مناسب برای پرورش استعدادش را بدهید.
در واقع اسباب‌بازی مناسب به کودکان ما فرصتی می‌دهد تا علائق، استعدادها و مهارتشان را نشان دهند که این فرصت طلایی را والدین نباید نادیده بگیرند.

بازی در دنیای واقعی و اهمیت بازی‌های گروهی

انتخاب درست اسباب بازی برای بازی های گروهی

اسباب‌بازی مناسب باید کودک را برای دنیای واقعی آماده کند. درست است که بسیاری از اسباب‌بازی‌ها قدرت تخیل و خلاقیت کودک را به کار می‌گیرد و لازم است تا آن‌ها یاد بگیرند تا باسلیقه خودشان و با استفاده از دست چیزهایی را بسازند، اما به همان اندازه باید از غرق‌کردن کودک در دنیای بازی‌های تخیلی خودداری کرده و او را در موقعیتی قرار دهید که با بازی‌کردن دنیای واقعی را نیز به‌اندازه فهم خودش بشناسد.
مثلاً می‌توانید بازی فکری مناسب سن کودک را برای او تهیه کنید تا در زمان بازی با مسئولیت انتخاب‌هایش آشنا شود و اگر بازی را از دست داد، مفهوم باختن را یاد بگیرد و بداند که همیشه برنده نیست.
نکته دوم در انتخاب درست اسباب بازی اهمیت بازی گروهی است. کودکان معمولاً در سال‌های ابتدایی زندگی وابستگی بسیاری به والدینشان دارند و بعد از آشنایی با همسالان ابتدا با آن‌ها دوست شده و به‌مرور از تکیه کرده به والدین دست برمی‌دارند تا در نهایت وارد محیط آموزشی شوند.
اگر می‌خواهید فرزند شما شخصیتی اجتماعی داشته باشد و خیلی زود با همسالانش دوست شود، بازی‌های گروهی را برایش بخرید. انتخاب درست اسباب بازی گروهی به کودک مسئولیت اجتماعی و تقسیم وظایف را آموزش داده و او را نسبت به هم‌بازی‌هایش به شخصی مسئولیت‌پذیر تبدیل می‎کند.

جنسیت را کنار بگذارید!

متأسفانه بسیاری از والدین فکر می‌کنند که ماشین‌بازی مخصوص پسران و عروسک مخصوص دختران است، اما یافته‌های روان‌شناختی نشان می‌دهد کودکان درکی از تفاوت اسباب‌بازی بر اساس جنسیت ندارند و دوست دارند که طیف وسیعی از وسایل را داشته باشند. بازی‌کردن با ماشین چیزی از دخترانگی کم نمی‌کند و حتی ممکن است نشان‌دهندة استعداد فرزند شما باشد. پس بر اساس جنس وسیله بازی انتخاب نکنید و قدرت تصمیم را به کودک بدهید تا با انتخاب وسیله موردعلاقه‌اش، استعداد و فهم کودکانه از دنیا را به شما نشان دهد. با همین حق انتخاب ساده می‌توانید به‌منظور فرزندتان پی برده و او را برای پرورش استعدادش آماده کنید.

ایمنی را فراموش نکنید!

ایمنی و کیفیت وسایل بازی آخرین و پنجمین نکته مهم در انتخاب درست اسباب بازی است. برای انتخاب آگاهانه پیشنهاد می‌کنم به کیفیت و ایمنی اسباب‌بازی توجه کنید.
اگر هنوز فرزندتان کوچک است، وسایل بازی که مثل لگو قطعات کوچک دارد را تهیه نکنید. کودکان در حال اکتشاف دنیا هستند، پس به همه چیز دست می‌زنند، مزه می‌کنند و دوست دارند با کارکرد آن آشنا شوند. برای حفظ سلامت فرزندتان به کیفیت مواد اولیه اسباب‌بازی، اندازه قطعات و ایمنی بازی با آنان توجه کنید.

کلام آخر

حالا که با اصول انتخاب درست اسباب بازی آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنم نگاهی به فروشگاه اینترنتی اسباب‌بازی جاپاتوی داشته باشید. تمامی وسایل بازی در دسته‌بندی‌های مختلف بر اساس اصولی که معرفی کردیم آماده شده تا فرزند شما بر اساس بهترین استاندارهای روز دنیا به اسباب‌بازی باکیفیت دسترسی داشته باشد. در صورت نیاز به مشاوره هم می‌توانید با تیم فروش تماس بگیرید تا در مورد جزئیات بیشتر راهنمایی‌تان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید