اسباب بازی های آموزشی

مزایای بازی با اکشن فیگور، چرا کودکان ما باید با اکشن‌فیگور ابرقهرمان ها بازی کنند؟!

مزایای بازی با اکشن فیگور ، چرا باید کودکان ما با اکشن‌فیگور ابرقهرمان‌ها بازی کنند؟!

احتمالاً شما هم درباره اکشن‌فیگور که از مهم‌ترین شخصیت‌های کارتون‌ها و انیمه‌ها الهام گرفته شده، شنیده باشید. برخی والدین در برابر خرید این وسایل بازی جدید مقاومت کرده و می‌گویند بازی با اکشن فیگور مناسب سن کودکشان نیست. آن‌ها آدمک‌های شخصیت‌های مهم را صرفاً وسیله‌ای مناسب کلکسیونرها می‌دانند اما خبر ندارند که این وسایل بازی به‌ظاهر ساده اگر در مسیر درستی هدایت شود، می‌تواند مزایای بسیاری برای کودک، مهارت‌ها و رشد عاطفی او داشته باشد! اما چطور؟
در ادامه با ما همراه شوید تا باهم مزایای اکشن فیگور را بیشتر بررسی کنیم.

اکشن فیگور چیست؟

اصل و مبنای اکشن‌فیگور همان عروسک دوران کودکی ما است، با این تفاوت که اکشن‌فیگورها برخلاف عروسک‌های پارچه‌ای قدیمی از پلاستیک باکیفیت ساخته شدند، قابل اتصال هستند، انعطاف‌پذیرند و از همه مهم‌تر شخصیت مستقل و مجزا دارند. در واقع این آدمک‌های مفصلی و سیلیکونی بر اساس شخصیت‌های معروف فیلم، کتاب و داستان‌ها ساخته شدند، در نتیجه وقتی کودک با آن‌ها بازی کند، به‌خوبی از قصه‌هایشان آگاه است.
مرد عنکبوتی (اسپایدرمن)، بتمن، هالک، لاک‌پشت‌های نینجا از معروف‌ترین اکشن‌فیگورهایی هستند که در سطح جهانی هم آمار فروش بالایی دارند.
خب حالا یک سؤال مهم، بازی با اکشن فیگور چه مزایایی برای کودک دارد و چه امکاناتی را در اختیارش قرار می‌دهد؟

با ما همراه شوید تا بیشتر دربارۀ جزئیات مزایای اکشن فیگور صحبت کنیم.

اولین هدف تقویت مهارت خلاقیت است!

بازی با اکشن فیگور قدرت خلاقیت را افزایش می‌دهد. شرایطی را در نظر بگیرید که کودک در حال بازی با آدمکی است که شخصیت، داستان و کاراکتر مشخصی دارد، در نتیجه او در حین بازی باید از تمام تخیل و خلاقیتش استفاده کند تا بتواند متناسب با این آدمک بازی کرده یا آن را در بازی‌های کودکانه‌‌اش بگنجاند. چنین تلاشی تأثیر مثبتی روی تخیل کودک داشته و از آن مهم‌تر باعث بهبود تطبیق‌پذیری کودک می‌‎شود.

افزایش انعطاف و تطبیق ‌پذیری

مزایای بازی با اکشن فیگور: افزایش انعطاف پذیری

بسیاری از کودکان به دلایل مختلف شرایط جدید را قبول نمی‌کنند یا با تصمیمات ناگهانی و متفاوت والدینشان کنار نمی‌آیند. بازی با اکشن فیگور و قدرتی که کودک برای ساخت داستان و تغییر زندگی شخصیت محبوبش دارد، در بلندمدت روی انعطاف و تطبیق‌پذیری او تأثیر مثبت خواهد داشت. البته این مورد اصلاً به آن معنا نیست که کودک را مجبور به انجام کاری کنید که دوست ندارد.

تقویت مهارت نقش‌پذیری

یکی از مهم‌ترین مزایای اکشن فیگور نقش‌پذیری است. به زبان ساده وقتی کودک برای خودش داستانی طرح کرده و نقش معینی را برای اکشن‌فیگور موردعلاقه‌اش در نظر می‌گیرد، به‌مرور با نقش پذیری هم آشنا می‌شود. مثلاً وقتی در حال بازی با اکشن فیگور مرد عنکبوتی است، وظایفی را برای او در نظر می‌گیرد که برای نقش اسپایدرمن مناسب است و از انجام‌دادن رفتاری که مناسب نباشد، پرهیز می‌کند.

همین بازی ساده به کودک نشان می‌دهد که بر اساس نقشی که دارد، بهتر است چه رفتارهایی را نشان دهد. اگر در هنگام بازی با اکشن فیگور شما هم به‌عنوان والد کنار فرزندتان باشد و مفاهیم نقش‌ها و خوب و بد کاراکترهای مختلف را که عمدتاً قهرمان هستند، برای او توضیح دهید، تأثیر مثبت این بازی را به‌وضوح مشاهده خواهید کرد.

فقط یادتان باشد که اکشن فیگور شخصیت موردعلاقۀ کودک را برای او بگیرید و مثلاً اگر شیفته بتمن است، اکشن فیگور هالک را به او هدیه ندهید. در غیر این صورت نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کودک مشغول بازی شود یا حتی از آن تأثیر بپذیرد.

فرصتی برای آشنایی با تفاوت ها

بازی‌کردن با اکشن فیگور تفاوت‌ها را به کودک آموزش داده، باعث رشد عاطفی و تقویت هوش هیجانی او می‌شود.
بازی با این وسایل به‌ظاهر ساده که هرکدام شخصیت مستقلی دارند، به کودک کمک می‌کند تا هدایت نقش و رفتار کردن در شرایط مختلف را یاد بگیرد. مثلاً وقتی با مرد عنکبوتی مشغول بازی است، کمک به دیگران، همراه شدن و همدلی، برقراری ارتباط و دیگر مفاهیمی را که در فیلم از این شخصیت قهرمان دیده، را در طول بازی تکرار می‌کند.

مزایای بازی با اکشن فیگور: آشننایی با تفاوت ها و نقش پذیری

تکرار این بازی و نقش‌ها به رشد عاطفی کودک کمک کرده و هوش هیجانی او را تقویت می‌کند تا یاد بگیرد در صورت نیاز به دوستانش کمک کند و با آن‌ها رفاقت داشته باشد. به همین دلیل است که برخی از والدین اکشن فیگور شخصیت‌هایی مانند هالک یا لاک‌پشت‌های نینجا را برای کودکشان نمی‌خرند، زیرا معتقد هستند که بر اساس نوع شخصیتی که این عروسک‌ها در کارتون و فیلم داشتند، بازی با آن‌ها باعث تحریک رفتارهای خشن در کودکشان خواهد شد.

بهبود مهارت صحبت کردن!

بازی با اکشن فیگور به حرف‌زدن کودک نیز کمک خواهد کرد. زمانی که او با شخصیت قهرمان در فیلم، کارتون یا انیمه آشنا می‌شود، دیالوگ‌های او را تا حدی در خاطرش نگه داشته و تلاش می‌کند تا در زمان بازی آن را تقلید کند. همین تقلید ساده از دیالوگ‌ها به مهارت صحبت‌کردن و حتی حافظه کودک کمک کرده و باعث می‌شود تا او کلمات بیشتری یاد بگیرد، در طولانی‌مدت بهتر صحبت کند و حافظه خوبی داشته باشد.

دیگر مزایای اکشن فیگور که نباید از قلم بیندازید!

  • افزایش اعتمادبه‌نفس
  • تشویق به ویژگی‌های اخلاقی خوب مانند کمک به دیگران و همدلی با آن‌ها
  • یادگرفتن برخی تفاوت‌ها
  • توانایی خلق ایده و سناریو برای بازی
  • لذت بازی‌های گروهی
  • تقویت تمرکز
  • و افزایش مهارت فکرکردن برای هدایت بازی

از دیگر مزایای اکشن فیگور است که شاید ظاهراً دیده نشود اما در طولانی‌مدت روی کودک تأثیر خواهد داشت و بر اساس علم روان‌شناسی رفتاری ثابت شده است.

ویژگی های بازی با اکشن فیگور ها در رشد کودک

به همین خاطر توصیه می‌شود که برای بازی با اکشن فیگور شخصیت‌های محبوب و یا اصطلاحاً ابرقهرمان را برای کودک تهیه کنید. در هنگام بازی کنارش باشید و برخی نکات را به او یادآوری کند. در پایان بازی و با انجام رفتار مثبت مانند کمک به دیگران او را تشویق کنید و اجازه توسعه رفتارهای خشونت‌آمیز را ندهید.

شاید کمتر کسی باور کند که بازی با اکشن فیگور چنین مزایایی داشته باشد ولی بد نیست بدانید که در رفتارشناسی برای مهارت برخی رفتارها و اصطلاحاً اصلاح رفتار از اکشن‌فیگورها استفاده می‌شود.

برای خرید اکشن فیگور لازم نیست راه دوری بروید، سایت جاپاتوی را در گوگل جست‌وجو کرده و از میان انواع محصولات هرکدام را که دوست دارید انتخاب کرده و به‌صورت آنلاین سفارش دهید. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید در شبکه‌های اجتماعی مشتاقانه منتظر شما هستیم.

بازی با انواع اکشن فیگورها برخلاف بازی‌کردن با عروسک که ما در دوران کودکی شاهدش بودیم، تفاوت زیادی دارد.
همان‌طوری که گفتم این اسباب‌بازی‌های جدید که حتی برای دکوراسیون اتاق کودک نیز استفاده می‌شوند، با بهترین مواد اولیه ساخته شدند. تقریباً تمامی آن‌‌ها کارکردی مشابه لگو دارند، یعنی قابل وصل شدن و سرهم کردن هستند.

در نتیجه بازی با آن‌ها برای کودک جالب است و به او کمک می‌کند تا با استفاده از دستانش بتواند چیزی را بسازد و حس خلق کردن داشته باشد. از طرف دیگر این اکشن فیگورها همگی شخصیت دارند و می‌توانند بیشتر از بازی‌کردن، وسیله‌ای برای تقویت و پرورش قدرت خلاقیت کودک باشند.

به‌این‌ترتیب، کودک به کمک شخصیتی که از قبل ساخته‌ و پرداخته شده قادر است تا برای خودش یا دیگران داستان تعریف کند و قصه بسازد.

بچه‌ها معمولاً از 4 سالگی به بعد، یعنی زمانی که با شخصیت‌های داستانی و کارتونی آشنا شوند، بتوانند کارتون و فیلم کودکانه نگاه کرده و داستان را دنبال کنند، پیش خودشان شخصیت موردعلاقه و ابرقهرمان داشته باشند، آماده بازی‌کردن با اکشن فیگور هستند. تا قبل از این سن اکشن فیگورها برای کودک صرفاً یک عروسک برای بازی‌کردن است، زیرا هنوز ذهن آماده شخصیت‌پردازی نشده است.

منابع:  matilos | pioio.com

دیدگاهتان را بنویسید