اسباب بازی های آموزشی

3 بازی و تمرین ساده برای تقویت مهارت شنیداری کودک

بازی های تقویت مهارت شنیداری کودک - اسباب بازی جاپاتوی

حتماً می‌دانید که بازی‌کردن صرفاً یک سرگرمی برای کودکتان محسوب نمی‌شود و همۀاین وسایل بازی ساده فرصتی خوبی برای رشد مهارت‌های مختلف و پرورش استعدادهای کودک است. مثلاً بازی با انواع لگو فرصتی را برای کودک فراهم کرده تا استعدادش را در خلق کردن پرورش دهد و بتواند خواسته‌هایش را با چیزهایی که درست می‌کند، نشان دهد. نقاشی کشیدن، نواختن ساز، بازی‌های فکری و انواع بازی‌های گروهی همگی بیشتر از یک سرگرمی ساده هستند و اگر در مسیر درستی هدایت شوند، بسیاری از مهارت‌های کودک را تقویت می‌کنند.
علاوه بر استعداد ذاتی که هر کودک دارد، مهارت‌هایی مانند فکر کردن، استفاده از هوش، شنیدن و صحبت کردن نیز با بازی‌کردن به راحتی تقویت می‌شود. بسیاری از روانشناسان، زبان باز کردن کودک و زود صحبت کردن را به والدین نسبت می‌دهند. در واقع هر چقدر بیشتر با کودک صحبت کنید، او سریع‌تر یاد می‌گیرد چگونه کلمات بیشتر و بیشتری را تقلید کند.
مهارت شنیدن هم مشابه صحبت‌کردن و مشاهده‌کردن است. کودک دیگری توانایی شنیدن دارد ولی مهارت شنیداری او به‌راحتی تقویت می‌شود تا او اصطلاحاً خوب گوش کردن را بیاموزد، اما چطور؟
در ادامه این مقاله 3 بازی برای تقویت مهارت شنیداری کودک را معرفی خواهیم کرد که صرفاً یک سرگرمی ساده نیست و می‌توانید قدرت شنیداری، تمرکز و توجه کودک نسبت به چیزی که می‌شنود را تقویت کند.

تقویت مهارت شنیداری کودک با موسیقی

بازی های تقویت مهارت شنیداری کودکان - اسباب بازی جاپاتوی

موسیقی و انواع سازها بهترین سرگرمی، بازی، مهارت و البته فرصت برای تقویت مهارت شنیداری کودک است. بسیاری از بزرگان دنیای موسیقی در کودکی استعداد شگرفی در گوش‌دادن به محیط از خود نشان داده و با هم سن و سال‌هایشان فرق داشتند. این افراد نه تنها استعداد خوبی در خلق ملودی داشتند، بلکه دقت و توجه آن‌ها در شنیدن صدای محیط باعث شد به این جایگاه برسند. به زبان ساده حتی اگر نمی‌خواهید فرزندتان وارد دنیای موسیقی شود، از طریق بازی کردن با سازهای کودکانه‌ای مانند طبلک، بلز، فلوت بچه‌گانه، پیانو های کودک و ارگ‌های کودکانه برای رنج سنین مختلف می‌توانید مهارت شنیداری کودک را تقویت کنید. با شنیدن نت و ملودی‌های مختلف گوش کودکان تقویت می‌شود و خودتان به‌مرور متوجه خواهید شد که فرزندتان با دقت بیشتری به صداهای محیط توجه می‌کند.

صدا را حدس بزن!

دومین بازی برای تقویت مهارت شنیداری کودک که به وسیله بازی هم نیاز ندارد، حدس زدن صدا است. با این بازی از کودک می‌خواهید که به صدای مشخصی گوش کند و بعد تشخیص دهد که این صدای چه بود!
برای شروع می‌توانید از صداهای حیوانات شروع کنید که در گوشی پخش می‌شود تا کودک حیوان درست را حدس بزند. اگر کودک نام و صدای حیوانات را بلد است، می‌توانید از وسایل خانه استفاده کنید تا ببینید کودک صدای در، کمد، وسایل خانه و … را تشخصی می‌دهد یا خیر!

این بازی دو فایده مهم دارد، اول از همه قدرت تشخیص را در کودک تقویت می‌کند و بعد از آن او را به توجه به محیط اطراف و صداهایش تشویق می‌کند. می‌توانید در انتهای بازی به تعداد حدس‌های درست جایزه‌ای هم برای فرزندتان داشته باشید تا برای دوباره بازی‌کردن نیز تشویق شود. البته فقط صداهای محیط قدرت شنیدن را تقویت نمی‌کند، بازی با کلمات هم انتخاب خوبی برای تقویت مهارت شنیداری کودک و قدرت حافظه او است.

بازی با کلمات، روشی موثر برای پرورش قدرت شنیدن کودکان 4 سال به بالا

تقویت مهارت شنیداری کودک - اسباب بازی جاپاتوی

بازی با کلمات هم روش خوبی برای تقویت مهارت شنیداری کودک و البته خلاقیت اوست. این بازی ساده که در روانشناسی و روانکاوی به والدین پیشنهاد می‌شود، به هیچ وسیله خاصی نیاز ندارد ولی قدرت شنیدن و خلاقیت کودک را پرورش می‌دهد. البته توصیه می‌شود با توجه به سن کودک با سخت یا طولانی نباشد و محدود باشد.
این بازی برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است، زیرا کودک باید به حداقلی از رشد شناختی و هوشی رسیده باشد که بتواند از دایره کلماتی که یاد گرفته استفاده کرده یا کلمات بیشتری بسازد. در این بازی می‌توانید چند دسته‌بندی مختلف، مثلاً رنگ، حیوان، ماشین، کارتون‌ها و غیره داشته باشید. بعد یا یک کلمه شروع کنید و فرزندتان شبیه کلمه‌ای که شما گفتید، کلمه دیگری انتخاب کند و همینطور این بازی ادامه پیدا کند تا زمانی یکی از دو طرف نتواند کلمۀ جدیدی بگوید.

مثلا با اسم ماشین شروع می‌کنید، فرزندتان نام یک ماشین را می‌گویید و دوباره شما این روند را ادامه می‌دهید تا دیگر نتوانید ماشین جدید بگوید.
این بازی ساده برای کودک جذاب است، دایره لغاتش را زیاد می‌کند. علاوه بر تقویت مهارت شنیداری، قدرت صحبت کردن و خلاقیت را به آن‌ها آموزش می‌دهد و در نهایت چون این بازی برنده و بازنده دارد، فرصتی برای تصمیم گرفتن و انتخاب‌های ساده را برای کودکتان فراهم خواهد کرد.
بازی‌های مختلفی هستند که مهارت شنیداری کودک را تقویت می‌کنند. گوش کردن به موسیقی، حفظ کردن آهنگ خواننده مورد علاقه یا شعر، ساز زدن، صحبت کردن با همسن‌وسالان همگی در تقویت قدرت شنیدن کودکان موثر هستند و از همه مهم‌تر در کنار سرگرمی توانایی صحبت کردن و تصمیم‌گیری را نیز تقویت می‌کند.

بازی برای پرورش استعداد کودک لازم است!

تقویت مهارت شنیداری کودک بیشتر یک بازی ذهنی و گروهی است که به وسیلۀ خاصی نیاز ندارد، درعین‌حال وسایل مختلف هم برای پرورش دیگر استعدادهای کودک لازم است.
برای سفارش انواع بازی فکری، لگو و دیگر بازی‌های ساختنی که گروهی هستند و توانایی شنیدن، تصمیم‌گیری، انتخاب و صحبت کردن کودکان را تقویت می‌کنند، می‌توانید سری به سایت جاپاتوی بزنید و بعد از مقایسه بازی‌های مختلف، محصول موردنظرتان را انتخاب کنید. این فرصت خرید آنلاین که همراه با توضیحات کافی هر محصول است، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما می‌شود و از طرف دیگر فرصتی برای مقایسه انواع وسایل بازی برحسب رنج سنی کودک است، پس با خیال راحت خرید کنید وسفارشتان را درب منزل تحویل بگیرید.

منابع: neurolandgame.com و papayo.ir

دیدگاهتان را بنویسید