اسباب بازی های آموزشی

بازی گروهی و تاثیرات آن در پرورش هوش و رشد شناختی

بازی گروهی و تاثیرات آن در پرورش هوش و رشد شناختی

بازی گروهی در هر فرهنگ و مدل تربیتی، بخشی جدانشدنی دوران کودکی و نوجوانی است. اگر به‌خاطر داشته باشید بیشتر بازی‌های دوران کودکی ما با همسالانمان بود که ناخودآگاه روی روابط اجتماعی، توانایی ارتباط گرفتن با دیگران، مسئولیت‌پذیری و ده‌ها مورد دیگر تأثیر گذاشت.
تأثیر بازی گروهی کودک و حتی نوجوان هنوز هم از مباحث مهم روان‌شناسی است و احتمالاً خودتان هم می‌دانید که نتایج مثبت بی‌شماری دارد. به همین بهانه تصمیم گرفتیم امروز کمی بیشتر دربارۀ بازی‌های گروهی و مزایای مختلف آن صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

چرا بازی گروهی ؟

اهمیت بازی گروهی در رشد کودک - اسباب بازی جاپاتوی

قبل از معرفی چند بازی گروهی کودک و نوجوان بیایید تا نگاهی به مزایا و نتایج مثبت این بازی‌ها داشته باشیم.
تصور کنید کودکی که با وسایلش بازی می‌کند، خودش برای همه چیز تصمیم می‌گیرد و هر قانونی که بخواهد برای اسباب‌بازی‌هایش دارد ولی این به‌تنهایی کافی نیست.

اگر می‌خواهید ویژگی‌هایی مانند اجتماعی شدن، مهارت صحبت‌کردن و گوش‌کردن به دیگران، قدرت تصمیم‌گیری، خلاقیت، سرعت عمل و حتی اعتماد به نفس در کودک شما تقویت شود باید سراغ بازی های گروهی مناسب سن فرزندتان بروید.


در دوران کودکی ما هم این بازی‌ها مانند قایم باشد یا هفت‌سنگ رایج بود، اما امروزه به لطف روان‌شناسان حوزه کودک و رفتاردرمانی بازی‌های گروهی مختلفی ساخته و طراحی شده که هرکدام ویژگی‌های مختلفی را در فرزندمان پرورش می‌دهد.

انواع بازی های فکری

اگر یادتان باشد در ابتدای مقاله گفتم که خوشبختانه روان‌شناسان امروز بازی‌های مختلفی را طراحی کردند که تأثیر خوبی روی یادگیری و پرورش خلاقیت کودکان دارد.
یکی از این بازی‌های جدید که مدل‌های متنوع و مختلف آن را به‌راحتی می‌توانید در سایت جاپاتوی پیدا کنید، بازی فکری است که نه فقط برای کودکان بلکه به‌عنوان بازی گروهی نوجوان نیز پیشنهاد می‌شود.
این بازی‌های فکری هرکدام دستورالعمل مخصوص خودشان را دارند و برای دو نفر تا شش نفر و بیشتر مناسب است. از بهترین بازی‌های فکری که می‌توانید همراه با خانواده و دوستان با آن‌ها بازی کنید، می‌توان به بازی فکری اونو، بازی فکری پنتاگون و بازی گروهی اتللو و مافیا کوچولو اشاره کرد که در سایت جاپاتوی می‌توانید سفارش داده و درب منزل دریافت کنید.
البته به‌عنوان آخرین پیشنهاد، بهتر است که روی بازی‌های گروهی ورزشی هم توجه ویژه داشته باشید. بازی‌کردن در فضای باز همراه با همسالان هم باعث تحرک و تخلیه انرژی کودک می‌شود و هم مهارت‌هایی مانند همکاری گروهی و تصمیم‌گیری در جمع را در او تقویت می‌کند.

بازی با انواع لگو و وسایل ساختنی

انواع لگو و بازی های گروهی در اسباب بازی جاپاتوی

انواع لگو و دیگر باز ‌های ساختنی بهترین انتخاب برای بازی گروهی کودک است که نباید از آن غافل شوید. لگوها، باز ‌های ساختنی مانند بلاک‌ها و مدل‌های مشابه تأثیر مثبتی روی پرورش خلاقیت کودک دارد و از طرف دیگر فرصتی برای کودک است تا خواسته‌ها و علایقش را به‌خوبی نشان دهد. یادگرفتن و آموزش رنگ‌ها و شکل‌ها هم به‌راحتی با لگو انجام‌شدنی است.
کودکان می‌توانند تا ساعت‌ها با لگو و بلاک‌های ساختنی استاندارد و مناسب سن‌شان سرگرم شوند، چیزهایی که دوست دارند را بسازند یا نشان دهند. البته این بازی برای نوجوانان چندان هم مناسب نیست، برای آن‌ها پیشنهاد دیگری داریم.

پازل های هزار و دو هزار تکه

پازل‌های هزار تکه، پازل های دو هزار تکه و بیشتر به‌عنوان بازی گروهی نوجوان و حتی بزرگسالان پیشنهاد می‌شوند که طرح و اندازه‌های مختلفی دارند و برای چندین ساعت سرگرمی مناسب هستند.
بهترین پیشنهاد این است که میزی را مخصوص پازل تعبیه کنید تا بعد بتوانید از آن به‌عنوان تابلو نیز استفاده کنید. بازی با پازل‌های هزار تکه سرگرمی مناسب و بازی گروهی نوجوان و حتی بزرگسالان است که خلاقیت و قوه هنری را پرورش می‌دهد. در ضمن اگر برای بازی محدودیت زمانی هم تعیین کند، در قدرت و سرعت تصمیم‌گیری نیز تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

بازی نوستالژی مار و پله و منچ

بازی مار و پله و منچ از بازی گروهی های جذاب
بیایید از معروف‌ترین بازی دوران کودکی خودمان که هنوز هم پرطرفدار است، شروع کنیم. مار و پله و منج دو بازی مختلف هستند که فقط به یک صفحۀ بازی، یک تاس و 4 مهره نیاز دارند. این بازی بر اساس شانس در تاس ریختن شکل‌گرفته و هر بازیکن به تعداد عددی که روی تاسش نشان داده شود، باید حرکت کند. شاید کمتر به این نکته مهم توجه کرده باشید که همین بازی ساده تأثیر به سزایی در اجتماعی شدن کودکان دارد. آن‌ها در این بازی با مفهوم شکست، عقب افتادن از دیگران، تلاش برای برنده‌شدن و مقابله با احساس شکست آشنا می‌شوند که برای ورود به مدرسه و ارتباطات اجتماعی بیشتر و گسترده‌تر به این مهارت‌ها نیاز دارند.

تاثیرات مثبت بازی گروهی برای کودک و نوجوان با انتخاب درست

بازی‌کردن تأثیر مستقیمی در رشد فکری و شناختی کودکان دارد که شما می‌توانید بر اساس هدفی که بیشتر مدنظرتان است، مثلاً پرورش خلاقیت، مهارت تصمیم‌گیری، مهارت شنیدن یا … یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
با مراجعه به سایت جاپاتوی می‌توانید توضیحات کامل درباره هر محصول را بخوانید، با نوع بازی، رنج سنی مناسب هر بازی، هدف بازی و ده‌ها مورد دیگر آشنا شوید و بهترین تصمیم را برای خرید محصول موردنظرتان بگیرید. با صرفه‌جویی در وقت و هزینه، سفارش شما درب منزل قابل دریافت است و از این به بعد در مهمانی، دورهمی یا با فرزندتان می‌توانید آن مدل بازی گروهی را انجام دهید که هدف تربیتی و آموزشی مشخصی و مثبتی داشته باشد.

منابع: جاپاتوی

دیدگاهتان را بنویسید