اسباب بازی های آموزشی

اسباب بازی های نقش آفرین و تاثیر آن در رشد کودک 

اسباب بازی های نقش آفرین و تاثیر آن در رشد کودک - اسباب بازی جاپاتوی

آیا تا به حال پیش امده که کودک خود را در حالی پیدا کنید که در حال معاینه عروسک خود است؟ یا یکی از سازه هایش را در دست گرفته و به جای فرمان آن را می چرخاند و رانندگی می کند؟ چه اتفاقی در ذهن کوچک او رخ داده که اینطوری بازی می کند؟

بازی و اسباب بازی جز جدانشدنی کودکی و خردسالی هر کودک در هر فرهنگ و جغرافیاست. بازی و اسباب بازی ها در درک کودک از خود و محیط اطراف و کشف هویتش تاثیر به سزایی دارد. اسباب بازی های نقش آفرین و بازی های نقش آفرینی که هر کودکی خواه ناخواه با آن درگیر می شود، یکی از بهترین مسیر ها برای آموزش، تربیت و رشد مهارت های مختلف ذهنی و شناختی اوست.

با اسباب بازی جاپاتوی همراه باشید چرا که می خواهیم درباره مهم ترین بازی و اسباب بازی های کودک یعنی اسباب بازی های نقش آفرین و تاثیر آن در رشد کودک صحبت کنیم.

 • اسباب بازی های نقش آفرین کدام اسباب بازی ها هستند؟
 • انواع بازی ها و اسباب بازی های نقش آفرین
 • 14 تاثیر اسباب بازی نقش آفرین در رشد و تقویت مهارت های کودک

اسباب بازی های نقش آفرین کدام اسباب بازی ها هستند؟

به طور کلی هر اسباب بازی که کودک با استفاده از آن شخصیت و یا نقشی را تقلید کند، یک اسباب بازی نقش آفرین است. تاثیر فوق العاده زیاد بازی های نقش افرینی بچه ها در سلامت ذهن شان موضوعی انکار ناپذیر است. هیچ تعجبی نیست که مشاوران و روانشناسان کودک از درمان های نقش افرینی برای کمک به کودکان اوتیسم و یا سایر کودکان در شرایط دشوار می کنند.

در کنار سرگرمی  به کارگیری تصور و خلاقیت کودک او را برای عملکرد هر چه بهتر در خانواده، دوستان، مدرسه و در نهایت در جامعه، آماده می کند.

انواع بازی ها و اسباب بازی های نقش افرین

بازی های نقش افرین می توانند با ساده ترین وسایل و یا با جدیدترین و واقعی ترین اسباب بازی ها اجرا شوند. وجود اسباب بازی های نقش آفرینی مناسب که کودک را در تخیل و تصور همراهی کند می تواند باعث لذت بیشتر کودک و درک بهتر او شود.

به طور کلی اسباب بازی های نقش افرینی 3 دسته هستند:

 1. اسباب بازی های مشاغل

 2. اسباب بازی های تخیلی و داستانی

 3. اسباب بازی های موقعیت های واقعی زندگی

اسباب بازی های مشاغل:

اسباب بازی مشاغل آموزش فنون و مهارت های شغل های مختلف مانند پزشکی، نجاری، کار با ابزار، آرایشگری، آشپزی، خیاطی و … را به کودک آموزش می دهد. طراحی های جذاب با رعایت جزئیات و شباهت بی اندازه ابزار و وسایل به نمونه واقعی آن، علاقه کودک را به اسباب بازی و نقش آفرینی دوچندان می کند.

نکته ای که مادران و پدران عزیز در خرید اسباب بازی مشاغل برای کودکان باید در نظر بگیرند؛ سن کودک و علاقه اوست.

کودک باید در سنی باشد که بتواند به راحتی با اسباب بازی بازی کند و آسیبی به او نرسد. همچنین قبل از خرید اسباب بازی برای بچه ها حتمن از علاقه آن ها مطمئن شوید.

 

اسباب بازی های تخیلی و داستانی:

باید بدانیم که فقط بزرگتر ها نیستند که شیفته قدرت و زیبایی و شجاعت هستند؛ کوچولوها هم از قهرمان بودن در هر زمینه ای بسیار لذت می برند.

کافی ست یک بار یک کتاب داستان برای کودک بخوانید؛ او خود را در قهرمان داستان می بیند. تعجبی ندارد که دخترکوچولوها پرنسس های زیبا با لباس های فراوان و حیوانات عجیب و غربیب هستند که همه آن ها را دوست می دارند و پسرکوچولو ها بتمن و سوپرمن و دیگر ابر قهرمان ها.

جدای از القای ارزش های غیرمناسب به کودک توسط داستان ها و کارتون ها، کودکان با تظاهر به شخصیت های فانتزی، شجاع می شوند، اعتماد به نفس و احساس مسئولیت پیدا می کنند.

در نقش های فانتزی کودکان هستند که انتخاب می کنند و راه های درست را بر می گزینند؛ نه والدین آن ها.

 

اسباب بازی های موقعیت های واقعی زندگی:

بازی کردن نقش ها و مهارت هایی که در دنیای واقعی با آن مواجه می شویم در این دسته از بازی های نقش افرینی قرار می گیرند. پیکنیک و چادر زدن، باغبانی و رسیدگی به گیاهان، ساختن و حل مسئله و …. نمونه مهارت های زندگی حقیقی است که کودک در آینده با آن روبرو خواهد شد. اسباب بازی های نقش افرین این دسته انواع لگو ها و بلاک های ساختنی و تکنیکال سیتی هستند.

14 تاثیر بازی های نقش آفرین در رشد و تقویت مهارت های کودک

الان دیگر وقت آن است به اصل موضوع بپردازیم. چرا باید خرید اسباب بازی نقش آفرینی را در الویت قرار دهیم؟

چون:

 1. باعث تقویت قوه تخیل و خلاقیت کودک می شود.
 2. مهارت های گفتاری کودک را بسیار بهتر می کند.
 3. باعث اجتماعی شدن و ارتباط عمومی خوب کودک می شود.
 4. احساسات کودک را تقویت می کند.
 5. در کودک احساس مسئولیت به وجود می آورد.
 6. باعث دقت و تمرکز کودک می شود.
 7. باعث تسلط کودک بر کار با دست و همزمان اندیشیدن می شود.
 8. مهارت های فیزیکی و حرکتی کودک را بسیار تقویت می کند.
 9. باعث تحقیق و تجربه کودک از خود، افراد و محیط اطرافش می شود.
 10. به کودک کار تیمی و همکاری با دیگران را می آموزد.
 11. باعث بروز احساسات، نظر ها و عقاید کودک در یک محیط امن می شود.
 12. باعث ایجاد حس همدردی در کودک می شود. (با پذیرفتن نقش های مختلف)
 13. باعث می شود کودک بیشتر و بهتر یاد بگیرد.
 14. با قوانین و مقررات و باید و نباید های مختلف آشنا شود.

خلاصه!

تقلید، نقش بازی، بازی های وانمودی و یا هر اسمی که برآن گذاشته می شود؛ یک روش سرگرم کننده و موثر برای رشد و پرورش مهارت های کودک است. این بازی ها و اسباب بازی ها به کودک کمک می کند والدین خود و محیط پیرامون خود را بشناسد و در موقعیت های مختلف توانایی تصمیم گیری پیدا کند.

والدین عزیز می توانند با فراهم کردن یک محیط ایمن و اسباب بازی های نقش افرینی مناسب کودکان را به این نوع بازی ها تشویق کنند. در خلاقیت ها و تخیل های کودکان همراه شوند و زمانی را وارد دنیای پاک و رنگارنگ کودکانه شوند. ذهن و تخیل انتها ندارد و بچه ها به خوبی می دانند چطور تخیل کنند.

 

خرید آنلاین اسباب بازی کودک از سایت جاپاتوی

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. برای مطالعه مطلب های دیگر درباره کودک و اسباب بازی می توانید سری به خواندنی جاپاتوی بزنید. هدف اسباب بازی جاپاتوی عرضه اسباب بازی های باکیفیت و با قیمت مناسب برای کودک های شاد ایرانی است.
پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به سایت جاپاتوی بزنید تا با مقایسه محصولات مختلف و توضیحات هر محصول، بهترین انتخاب را برای هدیه‌دادن داشته باشید. برای مشاوره بیشتر هم می‌توانید سری به بلاگ جاپاتوی بزنید، و با همکاران ما برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

منابع: PBC

دیدگاهتان را بنویسید