اسباب بازی های آموزشی

بهترین بازی های تقویت هماهنگی چشم و دست کودک

بهترین بازی های تقویت هماهنگی چشم و دست کودک - اسباب بازی جاپاتوی

تقویت هماهنگی چشم و دست کودک که با عنوان هماهنگی دست و چشم هم شناخته شده است، یکی از مهارت های ضروری در فرایند رشد کودک شما در سال های اولیه زندگی است. با توجه به اهمیت تقویت این مهارت ادراکی-حرکتی تصمیم گرفتیم در این خواندنی جاپاتوی به ان بپردازیم.
منظور از مهارت هماهنگی چشم و دست کودک چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ والدین چطور می توانند در یادگیری این مهارت به کودکان خود کمک کنند؟ بازی ها و اسباب بازی های مناسب برای تقویت هماهنگی دست و چشم کودک کدامند؟
نگران نباشید، به تمام این سوال ها پاسخ می دهیم. با خواندنی جاپاتوی همراه باشید.

  • منظور از مهارت هماهنگی چشم و دست کودک چیست؟
  • تقویت هماهنگی دست و چشم کودک چه اهمیتی دارد؟
  • والدین چطور می توانند در یادگیری این مهارت به کودکان خود کمک کنند؟
  • 15 بازی برای تقویت هماهنگی دست و چشم کودک

منظور از مهارت هماهنگی چشم و دست کودک چیست؟

وقتی از هماهنگی دست و چشم در کودک صحبت می کنیم، در واقع به تمامی فعالیت هایی که کودک با دست خود انجام می دهد و در عین حال نیاز دارد تا با چشم آن را کنترل و یا هدایت کند، اشاره می کنیم.
مثلا زمانی که کودک خودش شروع به غذا خوردن می کند؛ حرکت قاشق را با چشم خود هدایت می کند تا در نهایت قاشق را در دهان خود بگذارد.

تقویت هماهنگی چشم و دست کودک چه اهمیتی دارد؟

هماهنگی چشم و دست یک مهارت ضروری در انجام کارهای روزمره یک فرد است. کودکان در سال های اولیه زندگی (حدودا تا 4 سالگی) بخش مهمی از مهارت های ذهنی، شناختی، حرکتی و … را می آموزند. در ادامه سال های زندگی هر لحظه با این مهارت ها سرو کار دارد. مهارت هماهنگی دست و چشم برای کودک از غذاخوردن و بستن بند کفش، بازی با همسن و سال ها تا یادگیری خواندن و نوشتن و ورزش کردن، نقش اساسی و مهمی دارد.
پس توجه به این مهارت کلیدی کودک دلبند خود را از یاد نبرید.

والدین چطور می توانند در یادگیری این مهارت به کودکان خود کمک کنند؟

تقویت هماهنگی چشم و دست کودک با نقاشی - اسباب بازی جاپاتوی

حالا که از اهمیت فوق العاده هماهنگی دست و چشم کودک مطلع شدیم؛ باید راه کاری ارائه دهیم. نکته بسیار مهم این است که پدر و مادر ها و مشارکت آن ها در آموزش مهارت های مختلف و از جمله مهارت هماهنگی دست و چشم و صبر و حوصله آن ها یک پارامتر مهم است.
تاثیر اسباب بازی ها در مهارت آموزی به کودکان موضوعی انکارنشدنی است. بنابراین توجه و تحقیق برای خرید اسباب بازی های آموزشی و البته سرگرم کننده نه تنها اتلاف وقت نیست، بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت بر روی موفقیت و شادابی کودک شماست.
پس از انتخاب اسباب بازی مناسب سن و سلیقه کودن نکته مهم دیگر همراهی والدین در بازی با کودک و اسباب بازی هایش هست. همراهی کودک در بازی به کودک حس اعتماد به نفس می بخشد و تقویت مهارت های مختلف را در او سرعت می بخشد.
در ادامه قصد داریم، چند بازی و اسباب بازی برای تقویت هماهنگی دست و چشم کودکان معرفی کنیم.

15 بازی برای تقویت هماهنگی چشم و دست کودک

در انتخاب بازی ها و اسباب بازی ها توان، سن و علاقه کودک خود را حتما حتما حتما مدنظر قرار دهید. قرار است کودک در حین بازی و سرگرمی آموزش ببیند نه این که عذاب بکشد.

بازی های پیشنهادی اسباب بازی جاپاتوی برای تقویت هماهنگی چشم و دست

1. توب بازی: پرتاب کردن و گرفتن توپ (اندازه توپ باید به گونه باشد که کودک بتواند ان را در دست بگیرد.)
2. بادکنک بازی: از کودک بخواهید به بادکنک ضربه بزند و آن را در هوا نگه دارد.
3. اسباب بازی حلقه توپ بسکتبال و یا والیبال
4. اسباب بازی بولینگ
5. انداختن توپ در سبد و یا حلقه درون میله
6. پازل: پازل های چوبی به دلیل استحکام بالا مناسب ترند.
7. نقاشی، رنگ آمیزی و کاردستی
8. دومینو
9. پیچاندن نخ دور قرقره
10. رد کردن مهره های رنگی از نخ
11.پررنگ کردن نقطه چین و خط چین شکل های حیوانات، شخصیت ها و..
12. بازی با انواع لگو و بلاک های ساختنی
13. شن و ماسه بازی
14. کوبیدن میخ در تخته و اسباب بازی های میز ابزار
15. حمل تخم مرغ با قاشق: تخم مرغ های را آب پز کنید و از کودک بخواهید در حالی که یک تخم مرغ را در قاشق گذاشته است یک مسیر را طی کند، بدون اینکه تخم مرغ از قاشق بیفتد.

بازی های معرفی شده برای سن های مختلف از 1 سال تا 8 سال است. مهم این است که کودک شما به کدام بازی علاقه و اشتیاق قرار می دهد. در صورتی که کودک در بازی موفق نبود، هرگز با لحن و یا نگام و کلام خود او را نیازارید. این مسئله کاملا طبیعی است و از هوش و توانایی کودک شما کم نمی کند. صبورانه او را همراهی کنید تا به خوبی بر بازی مسلط شود.

خرید آنلاین اسباب بازی کودک از سایت جاپاتوی

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. برای مطالعه مطلب های دیگر درباره کودک و اسباب بازی می توانید سری به خواندنی جاپاتوی بزنید. هدف اسباب بازی جاپاتوی عرضه اسباب بازی های باکیفیت و با قیمت مناسب برای کودک های شاد ایرانی است.
پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به سایت جاپاتوی بزنید تا با مقایسه محصولات مختلف و توضیحات هر محصول، بهترین انتخاب را برای هدیه‌دادن داشته باشید. برای مشاوره بیشتر هم می‌توانید سری به بلاگ جاپاتوی بزنید، و با همکاران ما برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید